BRATISLAVA - Ministerstvo obrany (MO) SR avizuje právne kroky pre darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Tvrdí, že dočasne poverená vláda Eduarda Hegera nemala žiadne kompetencie sa ich zbaviť. Dočasne poverený kabinet techniku podľa rezortu daroval bez existujúcej právnej analýzy. Informoval komunikačný odbor MO SR.
Bývalý minister obrany a súčasný predseda mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď podľa Kaliňáka darovaním stíhačiek oslabil ozbrojené sily v rozpore s Ústavou SR. "Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá," vyhlásil Kaliňák. Naď zároveň tento krok urobil podľa Kaliňáka proti vôli svojich vtedajších koaličných partnerov.
"Po nástupe na ministerstvo som dal urobiť audit v odborných zložkách. Snažil som sa zistiť a dopátrať sa k informáciám, či niekto na takejto právnej analýze pracoval a či vôbec existuje. Nič také sa nenašlo," uviedol štátny tajomník MO SR Igor Melicher. Myslí si, že dočasne poverená vláda odovzdaním stíhačiek urobila zásadné rozhodnutie v zahraničnej politike, čím porušila Ústavu SR.
archívne video
Štátny tajomník reagoval aj na právnu analýzu, ktorú zverejnil exminister Jaroslav Naď na sociálnej sieti v máji 2023. Tá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk, o ktoré sa opieral pri darovaní techniky pre Ukrajinu. "Vysvitlo, že exminister klamal, keď sa opieral o právnu analýzu pri darovaní stíhačiek MiG-29 pre Ukrajinu," komentoval Melicher.
Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky. Právnu analýzu žiadal od rezortu aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. V utorkovom (11. 6.) stanovisku informoval, že ministerstvu sa ju nepodarilo nájsť.