Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Koniec osamoteným deťom v nemocniciach?! Marcinková chce za práva detí bojovať v europarlamente!

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: archív V. Marcinkovej)

BRATISLAVA – Choré a plačúce deti, v niektorých prípadoch dokonca priviazané o postele. Preťažený a vyčerpaný zdravotnícky personál. Malí pacienti odkázaní len na seba bez akejkoľvek podpory rodičov. Aj toto je smutná realita niektorých slovenských nemocníc. Poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková sa už pred rokmi pustila do boja o detských pacientov. Chce nadštandard? Nie. Za hranicami právo na sprievod pri hospitalizácií má každý chorý pacient, nielen dieťa.

Od roku 2021 na Slovensku prebieha boj, aby sme mohli naše deti sprevádzať a byť prítomné počas ich hospitalizácie. V zahraničí to nie je nič nezvyčajné. Právo na sprievod v nemocnici počas hospitalizácie má každý jeden pacient bez ohľadu na vek. Nedávno poslankyňa slovenského parlamentu Vladimíra Marcinková z SaS predložila návrh zákona o garantovanom práve detí na sprievod v nemocnici.

Archívne VIDEO Vladimíra Marcinková o aktuálnej politickej situácii

Vladimíra Marcinková o aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Návrh za tri roky predkladala už trikrát. Bezvýsledne! Ani raz sa rodičia a deti nedočkali dostatočnej podpory. Zákon neprešiel ani v čase, keď bola SaS v koalícii. Zákonom nežiada žiadny nadštandard, ale len o prisunutie stoličky pre rodičov vedľa detskej postele. To, že je to veľmi aktuálna téma potvrdzuje fakt, že petíciu na ukotvenie práva dieťaťa na sprievod, ktorú zorganizovala Vladimíra Marcinková, podpísalo za týždeň viac, ako 65 000 ľudí.

Štúdie hovoria jasne

Je pritom vedecky dokázané, že spoločnosť rodiča v nemocnici zaistí rýchlejšie uzdravenie dieťaťa a kratší čas hospitalizácie. Ďalším benefitom by bolo aj to, že by základnú starostlivosť o dieťa, ako je kŕmenie, prípadné prebaľovanie, prezliekanie, umývanie robil namiesto vyťaženého zdravotníckeho personálu rodič.

Poslancov parlamentu to však nepresvedčilo, ani to, že predkladateľka myslela na rôzne životné situácie. Sprievod nemusia byť len rodičia, ale aj starí rodičia či adoptívni rodičia v adopčnom procese, kedy je každá minúta s dieťaťom mimoriadne dôležitá na budovanie väzieb. Novela mala tiež riešiť situácie, ktoré v súčasnosti zákon nepokrýva.

Koniec osamoteným deťom v
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: archív V. Marcinkovej)

„Napríklad, ak je dieťa uprostred adopčného procesu a budúci osvojitelia, budúci rodičia, s ktorými už žije v jednej domácnosti, nemajú možnosť byť pri ňom v nemocnici, pretože dnes takúto situáciu zákon nepozná. Alebo ak ide o rodinu jedného rodiča, kde má jeden rodič viacero detí, jedno ochorie, dostane sa do nemocnice. Veľmi rád by s ním bol, ale nemá kto prevziať starostlivosť o ďalšie deti. Aj v tomto prípade vytvárame možnosť v rámci tejto novely, aby rodič poveril inú blízku osobu," vysvetlila Marcinková. Apelovala tiež na potrebu prijať vykonávací predpis, ktorý by popísal, ako by sa mal rodič aj zdravotník správať, aby bolo naplnené právo detského pacienta.

Marcinková v spolupráci s INEKOm sledovala, ako sú dodržiavané práva detí na sprievod v slovenských nemocniciach a výsledky boli hrozivé. Naprieč Slovenskom sú postupy rôzne a ba, čo viac, mnohí si musia stoličku pri posteli dieťaťa doslova vybojovať.

Koniec osamoteným deťom v
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: archív V. Marcinkovej)

„Každá nemocnica, každé zdravotnícke zariadenie si ho vysvetľuje inak. Hoci už dnes sme týmto právom detského pacienta - mať pri sebe rodiča, mať pri sebe blízku osobu - viazaní, pretože to garantujú medzinárodné predpisy," uviedla s tým, že aj Slovensko je ich signatárom.

Šok prišiel prednedávnom, keď Marcinková zistila, že obdobný návrh do parlamentu predložil aj poslanec koaličného Hlasu - SD. Poslankyňa tvrdí, že kým jej znenie chránilo deti, návrh sociálnych demokratov chráni nemocnice. „Ich návrh totižto umožňuje pre nedostatočné kapacity sprievod detského pacienta odmietnuť. V praxi to bude znamenať, že sa situácia ešte zhorší. Všade tam, kde rodiča nebudú na oddelení chcieť, jednoducho mu povedia, že sa tam nezmestí. Budú mať takýto postup doslova posvätený zákonom. Ako vidíte, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté,“ napísala pred pár dňami na sociálnej sieti.

Nevyšlo na Slovensku, vyjde inde

Marcinková sa ale nevzdáva. Keď sa jej nedarí vybojovať právo na sprievod pre dieťa v nemocnici na Slovensku, skúsi to inde. Aj preto kandiduje do Európskeho parlamentu. Hoci takúto možnosť zvažovala dlhšie, rozhodla sa krátko pred uzatváraním kandidátnych listín. Dôvodom je legislatívny proces návrhu zákona. „Poslednou kvapkou bol súboj, ktorý už dlho zvádzam o právo dieťaťa mať pri sebe rodiča v nemocnici. Vyčerpala som možnosti, vďaka ktorým by to mohlo dopadnúť úspešne. Ide o druhé neúspešné hlasovanie o tomto zákone. Keď som sa vtedy zamýšľala, ako ďalej, napadli mi nástroje na úrovni európskej politiky. Európske voľby boli ďaleko, ale už vtedy som Richardovi Sulíkovi povedala, že si viem predstaviť tieto témy ťahať aj na úrovni EÚ,“ vysvetlila Marcinková v rozhovore pre DenníkN.

Viac o téme: EurovoľbyVoľby do Európskeho parlamentuVladimíra MarcinkováPrávo dieťaťa na sprievod počas hospitalizáciePráva dieťaťa
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu