BRATISLAVA – Téma vojny na Ukrajine na Slovensku silno rezonuje už viac, ako dva roky. Zatiaľ čo v prvých týždňoch a mesiacoch Slováci Ukrajincom držali prsty v obrane, v priebehu posledných mesiacov sa ich názory začali výrazne meniť. Väčšina našincov tak hovorí o mieri aj za cenu straty území, každý tretí Slovák by chcel, aby sa Ukrajina ubránila v jej pôvodnej celistvosti. Vo verejnej diskusii však chýbajú slová o dopadoch, myslí si sociológ.
archívne video
Viac, než polovica Slovákov (59%) si myslí, že Ukrajina by sa v prvom rade mala snažiť o nastolenie mieru diplomatickou cestou, a to aj za cenu straty niektorých území. Tieto čísla vyplývajú z prieskum agentúry MEDIAN SK pre RTVS. Na druhej strane, každý 3. Slovák (31%) zastáva opačný názor. Za „mierové riešenie“ tak najviac agitujú ženy a ľudia po sedemdesiatke.
Ako pre portál prezradil sociológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Dominik Želinský, motivácie k súhlasu s mierom za cenu straty území sú rôzne. „Pre niektorých je logické povedať, že nikto nechce vojnu. Absentuje však druhý krok v diskusii, čo by to znamenalo pre Ukrajinu a geopolitiku celého regiónu,“ povedal pre verejnoprávnu televíziu. Dodáva, že podobné postoje však nie sú na Slovensku výnimkou. Takmer rovnaký model zaznamenali prieskumníci aj v susednom Česku.
Vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie, myslí si Fico
Premiér Róbert Fico (Smer-SD) sa už dlhšiu dobu netají svojimi názormi o ukončení konfliktu na Ukrajine. Myslí si, že táto vojna nemá vojenské riešenie. Podľa jeho slov tak nepomôže ani posielanie zbraní či vojenskej techniky. „O dva roky budeme tam, kde sme teraz, akurát bude viac mŕtvych vojakov,“ povedal ešte nedávno na stretnutí V4 v Prahe.
Podľa výsledkov prieskumu tak s jeho tvrdením súhlasí každý druhý Slovák (58%). S jeho tvrdeniami tak súhlasia prevažne starší ľudia, pričom agentúra MEDIAN vidí priamu úmeru medzi narastajúcim vekom a súhlasom s týmto výrokom.
"Staršia generácia sa oveľa častejšie upína k postoju, ktorý je naviazaný na nezávislosť štátov a je otvorená akceptovať ruský akt agresie na Ukrajine," vysvetľuje sociológ Želinský. Dodáva, že táto časť elektorátu zohrala svoju úlohu aj v zahraničí. Či už išlo o brexit alebo v prezidentských voľbách v USA v roku 2016, v ktorých zvíťazil republikánsky kandidát Donald Trump.
Slováci sa však kvôli súčasnému prístupu našej vlády k zahraničnej politike obávajú medzinárodnej izolácie. Napriek tomu, že nadpolovičná väčšina našich krajanov súhlasí s výrokmi Fica o Ukrajine, až 61% z nás sa obáva, že Slovensko sa môže ocitnúť v medzinárodnej izolácii práve kvôli výrokom vládnych predstaviteľov, čomu nasvedčuje aj nedávne zrušenie medzivládnych konzultácií Českej republiky so Slovenskom.