BRATISLAVA - Obnovenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bude v programe strany SaS, ale aj jednou z požiadaviek pri vyjednávaní o vstupe do budúcej koalície. Predseda SaS a poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling to deklaroval na stredajšej tlačovej konferencii.
"Pre boj s korupciou a organizovaným zločinom je nevyhnutné, aby sme mali takúto samostatnú špecializovanú inštitúciu," uviedla poslankyňa Mária Kolíková. Poukázala na to, že obdobné inštitúcie fungujú aj v ďalších krajinách Európskej únie. K jej vytvoreniu sa podľa nej SR zaviazalo aj k medzinárodných zmluvách. Je presvedčená, že zrušenie ÚŠP bolo v rozpore s ústavou.
archívne video
Jedinečnosťou špeciálnej prokuratúry bolo podľa Kolíkovej aj to, že sa prerušili lokálne väzby na krajských prokuratúrach. Upozornila, že len šesť špeciálnych prokurátorov bude na osobitnom oddelení.
Poslanec Ondrej Dostál poďakoval Danielovi Lipšicovi za doterajšie pôsobenie vo funkcii špeciálneho prokurátora. Za najhoršie rozhodnutie bývalej vládnej koalície považuje zvolenie Maroša Žilinku za kandidáta na generálneho prokurátora a jeho následné vymenovanie. "Maroš Žilinka to potvrdzuje opäť aj v tejto chvíli tým hanebným spôsobom, ako sa vysporiadal s prokurátormi špeciálnej prokuratúry," myslí si.
Vyjadrili sa aj Demokrati
Za zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) hrozí Slovensku zastavenie financií z plánu obnovy a sankcia v plnej výške, teda 6,4 miliardy eur. Tvrdí to mimoparlamentná strana Demokrati. Hovorí o porušení dohody o pláne obnovy, kde sa Slovensko zaviazalo, že bude mať zavedený mechanizmus na predchádzanie podvodov a korupcie. Vláda podľa strany toto ustanovenie porušila. Demokrati chcú urobiť všetko pre obnovu ÚŠP.
"V zmluve sa píše, že ak porušíme toto pravidlo a nebudeme mať účinné mechanizmy na predchádzanie podvodov a korupcie, môže Európska komisia (EK) udeliť sankcie až do výšky sto percent z plánu obnovy. Pripomínam, že drvivá väčšina investícií po celej krajine je financovaná práve z európskych peňazí," uviedol expremiér zo strany Demokrati Eduard Heger. Vyzval preto súčasného predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby začal rokovať s vysokými európskymi úradníkmi.
Od stredy zaniká ÚŠP, jeho prokurátori boli zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry (GP) SR. Prípady, kde bola podaná obžaloba alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali naďalej zostať súčasným prokurátorom. Kauzy z prípravného konania budú rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom. Zrušenie ÚŠP bolo súčasťou nedávno schválenej zmeny trestných kódexov.