BRATISLAVA - Nemôžeme dopustiť, aby jedna téma, v ktorej spolu v určitej veci nesúznieme, zničila vzácne a unikátne vzťahy medzi Slovenskom a ČR. V súvislosti s rozdielnym postojom slovenskej a českej vlády k vojne na Ukrajine to v relácii CD Klub Pavla Demeša v TASR TV uviedol český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák.
"Zásadne sa líšime v mnohých veciach, čo sa týka pohľadu na Ukrajinu... Ale myslím si, že najmä v česko-slovenských vzťahoch by sme nemali dopustiť to, aby nás jedna téma rozdeľovala," myslí si Jindrák. Vzťahy dvoch krajín stále považuje za výnimočné. Podotkol však, že ich vlády aj parlamenty sú v súčasnosti výrazne asymetrické.
archívne video
Záujmy jednotlivých strán
Zatiaľ čo slovenskú vládu tvoria dve sociálnodemokratické strany, v ČR sa takáto strana nedostala ani do parlamentu (resp. Poslaneckej snemovne), pripomenul veľvyslanec. "Možno sa priority vlád v niektorých veciach líšia. Ale na druhú stranu... česko-slovenské vzťahy sú natoľko dôležité a špecifické, že by nemalo hrať úlohu to, aká vláda v tej ktorej krajine vládne," vyhlásil a dodal, že záujem na dobrých vzťahoch krajín by mal podľa neho prevyšovať záujmy jednotlivých strán.
Jindrák hovoril aj o vzťahoch vo Vyšehradskej štvorke (V4). Ocenil, že si premiéri SR, ČR, Poľska a Maďarska mohli svoje odlišné postoje povedať z očí do očí na utorkovom summite v Prahe. Rokovali spolu podľa Jindráka šesť hodín, čo nie je typické. "Nemyslím si, že je cesta úplne vyčleniť témy, kde spolu nesúhlasíme, lebo máme iný názor a o tých sa nebaviť, nechať ich bokom a hovoriť len o tých veciach, na ktorých máme spoločný záujem alebo názor," povedal k rozdielnemu postoju krajín na vojenskú pomoc na Ukrajine. Kým ČR a Poľsko chcú Kyjev naďalej podporovať aj vojensky, SR a Maďarsko sú proti.
archívne video
Jindrák tiež v rozhovore pripomenul okolnosti rozdeľovania ČSFR a spoločný vstup krajín do EÚ. Slovensko malo podľa jeho slov ťažší začiatok. "Vytváralo si celú štruktúru zahraničnej siete a diplomacie od začiatku z nuly. To sa týkalo aj ďalších ústredných orgánov štátnej správy," podotkol veľvyslanec. V tomto ohľade vznik Slovenska ako nového štátu podľa neho úspešný. Bez bližších podrobností tiež naznačil, že krajiny na vládnej úrovni pripravujú nejakú formu spoločnej pripomienky 20. výročia vstupu do EÚ.