BRATISLAVA - Mimovládne organizácie upozorňujú na ohrozenie čerpania financií z plánu obnovy v súvislosti s návrhom vodnej politiky. Pripomínajú, že obmedzuje prírode blízke zadržiavanie vody a znovu otvára prípravu vodných diel Slatinka či Tichý Potok. Spolu 18 organizácií podalo preto k aktualizácii vodnej politiky hromadnú pripomienku, ktorú podporilo viac ako 4000 ľudí. Ochranári poukazujú na to, že ich obavy potvrdzujú aj pripomienky štátnych inštitúcií. Informovala koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.
"Ide o zásadný koncepčný dokument z pohľadu ochrany vôd, ktorý je výsledkom dlhých odborných diskusií a je preto absolútne neprípustné, aby sa zmeny v ňom navrhovali v skrátenom pripomienkovom konaní bez náležitej odbornej diskusie a navyše bez posúdenia jeho vplyvov na životné prostredie," povedala právnička organizácie Via Iuris Ivana Figuli.
archívne video
Podľa ochranárov to potvrdzujú aj pripomienky štátnych inštitúcií, ktoré upozorňujú na ohrozenie čerpania zdrojov z plánu obnovy a nedostatočné posúdenie vplyvu na verejné financie. "Obnovenie plánu postaviť niekoľko priehrad zaťaží štátny rozpočet a návrh dokumentu tento fakt nezohľadňuje. V pripomienkach sa tak vyjadrili Úrad vlády SR, ministerstvo financií či Národná implementačná a koordinačná jednotka (NIKA), ktorá je zodpovedná za koordináciu plánu obnovy. Najvyšší kontrolný úrad dokonca žiada stiahnuť materiál ako celok," upozornili v spoločnom stanovisku.
Koncepcia mala byť podľa nich aktualizovaná až v roku 2027
"Takáto účelová a nepripravená aktualizácia verejnej politiky je veľkým rizikom straty financií z plánu obnovy," reagovala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, ktorá pôsobí vo WWF Slovensko. Poznamenala, že koncepcia je súčasťou už splneného míľnika v časti adaptácie na klimatickú zmenu. Cieľom politiky malo byť zaviesť prírode blízke opatrenia na ochranu pred povodňami, zadržiavanie vody v krajine a ďalšie opatrenia v súvislosti s klimatickou zmenou. Ministerstvo v novom návrhu išlo podľa nej úplne opačným smerom.
Ministerstvo životného prostredia SR predložilo návrh aktualizácie koncepcie vodnej politiky minulý týždeň do skráteného medzirezortného konania. Avizovalo zmeny v prípade vodného diela Slatinka, prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ a vodárenskej nádrže Tichý potok. Plánuje zrušiť zákaz prípravy či investovania do týchto vodných stavieb.