BRATISLAVA - Ich tváre si pamätáme z verejného či politického diania. S niektorými sme dokonca cez médiá prišli do styku prakticky denne, no dnes už medzi nami nie sú. S blížiacim sa Sviatkom všetkých svätých je viac ako vhodné si zaspomínať na týchto ľudí, ktorí sa usilovali o formovanie stavu Slovenskej republiky či už z hľadiska ekonomického, zdravotného alebo politického. Ponurú atmosféru len umocňovalo daždivé počasie, ktoré s koncom októbra prišlo.
VIDEO Atmosféra na cintoríne v Bratislave:
Vladimír Dolinay, št. tajomník na ministerstve kultúry v roku 2020
Vladimír Dolinay bol pedagógom a štátnym tajomníkom na ministerstve kultúry prakticky ihneď po nástupe vlády v roku 2020. Jeho figurovanie v tejto funkcii však predčasne ukončila dopravná nehoda z júla 2020, kedy on aj jeho manželka prišli o život a len ich malý syn nehodu prežil, aj keď sa liečil z ťažkých zranení. Dolinay bol však v prípade nehody nevinný a spôsobil ju oprotiidúci vodič.
Dušan Velič, št. tajomník na MIRRI v roku 2021
Dušan Velič bol vysokoškolský profesor zo Žiliny, pričom bol v roku 2021 vymenovaný za štátneho tajomníka na ministerstve MIRRI Veroniky Remišovej. Bolo to počas vlády Eduarda Hegera. Velič dokonca kandidoval za poslanca v roku 2023, no volieb sa už, žiaľ, nedožil. Jeho život sa skončil koncom júla po nehode na motorke v Bratislave na Búdkovej ulici v Starom Meste počas poludňajších hodín.
Ernest Valko, advokát
Ernest Valko bol slovenský právnik a aj politik. Jeho život sa skončil po násilnom vlámaní v roku 2010, kedy ho zastrelili v jeho dome v Limbachu.
Alexander Dubček, politik
V Slávičom údolí v Bratislave odpočíva ikona československej politiky minulého storočia - Alexander Dubček. Išlo o symbolického predstaviteľa tzv. Pražskej jari, ktorý však prišiel o život v roku 1992, kedy pri Humpolci jeho osobný šofér nezvládol vedenie vozidla a po tejto nehode a následných dvoch operáciách Dubček zomrel v pražskej nemocnici Na Homolce.
Milan Čič, politik
Milan Čič pôsobil ako politik, bol úplne prvý predsedom Ústavného súdu SR a tiež piatym predsedom vlády ešte v čase Československej federatívnej republiky v roku 1989. Jeho mandát trval len do júna 1990. Čič zomrel v roku 2012 vo veku 80 rokov.
Vladimír Krčméry, profesor, lekár a vedec
Počas posledných piatich rokov sa hádam nenájde nikto, kto by nepoznal toľko skloňovaného lekára, profesora a experta na pandémie Vladimíra Krčméryho. Ten Slovensko previedol rozsiahlou pandémiou ochorenia Covid-19, stál aj pri kampani na očkovanie proti tomuto ochoreniu a tiež sa preslávil aj v zahraničí ako vyslanec zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách. Krčméry však koncom vlaňajšieho roka utrpel infarkt myokardu, ktorý ho pripravil o život. Krčméry dnes už odpočíva na Martinskom cintoríne v Bratislave.
Milan Ftáčnik, politik, profesor
Milan Ftáčnik po porážke (Zdroj: SITA/Diana Černáková)
Milana Ftáčnika majú určite všetci pamätníci zapísaného nie len ako profesora, ale predovšetkým ministra školstva z čias prvej Dzurindovej vlády, kedy zastával túto funkciu až do roku 2002. Štyri roky dokonca pôsobil ako primátor mesta Bratislava. Ftáčnik však predovšetkým pracoval ako vysokoškolský pedagóg na Slovenskej technickej univerzite na katedre aplikovanej informatiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky a v roku 2006 až 2010 bol aj starostom mestskej časti Petržalka. V aktívnej politike pôsobil nielen ako minister, ale aj ako poslanec už od roku 1989. Ftáčnik zomrel v máji roku 2021 vo veku 64 rokov.