RÍM - Taliansko je znepokojené, ale nie „vydesené“ potenciálnymi novými clami, ktoré by Spojené štáty mohli uvaliť na víno. Uviedol vo štvrtok minister poľnohospodárstva Francesco Lollobrigida. Informuje o tom Reuters.
Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cla vo výške 200 % na dovoz vína, koňaku a iného alkoholu z Európy v rámci svojej obchodnej vojny, ktorá otriasla finančnými trhmi a vyvolala obavy z recesie. Očakáva sa, že Biely dom zverejní nové clá 2. apríla.
„Obávame sa akejkoľvek ďalšej záťaže, ktorá vytvorí zložitejšie podmienky (pre vývoz vína), ale nie sme vydesení,“ povedal minister Lollobrigida na konferencii v Ríme. Dodal, že dúfa, že „diplomacia zvíťazí pri rokovaniach s takým strategickým spojencom, akým sú Spojené štáty, ktorých trh je pre Taliansko nevyhnutný a nenahraditeľný“.
Trumpova hrozba ciel na európske vína a iný alkohol je reakciou na plán Európskej únie (EÚ) zaviesť v apríli clá na americkú whisky a ďalšie produkty v rámci odvety za Trumpove 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka, ktoré nadobudli platnosť začiatkom tohto mesiaca.
Vývoz vína z Talianska v roku 2024 vzrástol medziročne o 5 % na viac ako 8 miliárd eur, z toho necelá štvrtina smerovala do USA, uviedol štatistický úrad ISTAT. Podľa údajov talianskeho združenia výrobcov vína Uiv predstavuje toto odvetvie, vrátane širšieho dodávateľského reťazca, niečo vyše 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) Talianska. „Nikto stále nemôže povedať nič jasné o vplyve ciel na národný vinársky priemysel, keďže ešte nebolo nič definované ani dokončené,“ povedal Matteo Zoppas, šéf obchodnej agentúry ICE.
Lollobrigida a Zoppas hovorili na konferencii v súvislosti s prezentáciou Vinitaly, jedného z najväčších svetových vínnych veľtrhov. Očakáva sa, že na tomto podujatí sa zúčastní približne 4000 vinárskych spoločností zo 140 rôznych krajín. Uskutoční sa v meste Verona 6. až 9. apríla.