BRATISLAVA - Prvovoliči a druhovoliči majú blízko k Európskej únii, podporujú aj členstvo Slovenska v NATO. V názoroch na vojnový konflikt na Ukrajine sú však veľmi a zásadne rozdelení a odmietajú tiež vojenskú pomoc, Aj tieto názory novej generácie ukázal prieskum, ktorý pre kampaň Chcem tu zostať zorganizovala agentúra Focus.
archívne video
Prieskum sa vykonával medzi mladými vo veku 18 - 25 rokov v auguste 2023 na vzorke 712 respondentov.
Aj EÚ aj NATO je pre nich vyhovujúca cesta
Väčšina mladých podľa posledných čísel podporuje členstvo a zotrvanie Slovenska v Európskej únii a tiež v NATO. V prípade konania referenda by až 66% respondentov vo veku 18-25 rokov hlasovalo za zotrvanie Slovenskej republiky v EÚ. Asi 23% je za vystúpenie.
Podobné je to pri NATO, kde s členstvom súhlasí 64% opýtaných a len 21% by chcelo vystúpenie z aliancie.
Moment, kde sa názory zásadne lámu
Téma, pri ktorej sa mladí začínajú vo veľkom strácať, je vojna na Ukrajine. Je to už vyše 500 dní od vypuknutia konfliktu u našich východných susedov a napriek tomu je dneska 61% opýtaných mladých za to, aby sa prestalo s posielaním zbraní na Ukrajinu pre vojenskú pomoc. Len 32% z opýtaných mladých respondentov takúto pomoc naďalej podporuje.
Vinu za vojnu pripisujú Rusku aj USA a Západu
Ešte zaujímavejšie je to v prípade témy zodpovednosti za vypuknutý konflikt. Tu je to podľa mladých s menšou prevahou vina Ruska, ktoré Ukrajinu napadlo, avšak až 42% si myslí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný západ a USA. To všetko aj napriek tomu, ako sa vo februári 2022 celý svet prizeral na veľký nátlak a príchod ruských vojsk na cudzie územie.
Výhody a nevýhody členstva v EÚ
Medzi najviac oceňované výhody členstva Slovenska v EÚ patrí z pohľadu mladých možnosť cestovať bez víz, možnosť študovať a pracovať v zahraničí, ale aj spoločný trh či možnosť platiť Eurom. Mladí ľudia rozumejú tomu, že projekt Európskej únie vznikol práve ako garancia mieru na kontinente, 65% mladých súhlasí s tvrdením, že existencia EÚ je dôležitá pre zachovanie mieru medzi štátmi a národmi v Európe, kde v minulom storočí vypukli dve svetové vojny a o to aktuálnejší je dnes.
Prekáža im však "množstvo predpisov a nariadení" či "strata suverenity národných štátov". Mladí si navyše myslia, že malé štáty sú na úkor tých veľkých využívané.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%