Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Slovenskí hygienici varujú pred nebezpečnými mikroorganizmami! Hrozia vám zápaly spojiviek aj žalúdočné problémy

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

BRATISLAVA – Dávate prednosť prírodným vodným plochám pred kúpaliskami? Myslite na to, že na vás môže číhať hrozba v podobe siníc. Ak sú premnožené, môžete ich odhaliť už voľným okom. Horšie to je vtedy, ak si ich nevšimnete a v takejto vode trávite čas. V tom prípade vám vedia spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy.

Archívne video: Ľudia sa počas vysokých teplôt osviežujú rôznymi spôsobmi

Ľudia sa počas vysokých teplôt osviežujú rôznymi spôsobmi (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Sinice sú mikroorganizmy, ktoré sú prirodzenou zložkou životného prostredia a v určitých množstvách aj súčasťou fytoplanktónu všetkých nádrží a jazier. Vo zvýšenej miere sa môžu v jazerách či štrkoviskách objaviť po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí. Ako upozornil Úrad verejného zdravotníctva, ich premnoženie však predstavuje zdravotné riziko. „Sinice dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť. Aj keď nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe,“ upozornili.

Slovenskí hygienici varujú pred
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky)

Ako vysvetlili, premnožené a nahromadené toxické sinice tvoria vločky alebo zhluky kolónií, ktoré sú rozptýlené vo vodnom stĺpci alebo nahromadené na vodnej hladine vo forme pokrytia alebo viditeľnej kaše, takzvaného „vodného kvetu“, ktorý býva najčastejšie zelenej a modrozelenej farby. „Vodný kvet sa môže podľa smeru vetra pohybovať po nádrži a zachytávať na brehoch, kde dochádza k jeho vysušovaniu a rozprašovaniu. Nevstupujte do takejto vody a nedovoľte ani deťom či zvieratám hrať sa s vysušeným vodným kvetom, ktorý vzniká po poklese hladín v zátokách a na brehu vodných plôch,” upozornila Zuzana Valovičová z Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

Ľudia sa kúpu vo vodnej nádrži v obci Kuchyňa.
Zobraziť galériu (3)
Ľudia sa kúpu vo vodnej nádrži v obci Kuchyňa.  (Zdroj: TASR - Jaroslav Novák)

Ako odlíšiť sinice od riasy?

Ak nie ste zbehlý, môžete si sinece ľahko pomýliť s relatívne neškodnými riasami. Dajú sa však odlíšiť. „Či voda obsahuje sinice, sa dá orientačne otestovať jednoduchým spôsobom: do priesvitnej nádoby treba nabrať vodu a nechať ju na svetle postáť 15 až 20 minút. Ak sa na vode vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlené vo vodnom stĺpci, pravdepodobne ide o zdravotne nevýznamné riasy,“ radia hygienici.

Ak sa vám však farba či zápach vody nepozdávajú, radšej do nej nechoďte. Rovnako je podľa nich dôležité všímať si okolie lokality. Zo zdravotného hľadiska nie je bezpečné kúpať sa v prírodných vodných plochách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo, pretože môže prenášať aj niektoré patogénne mikróby, napríklad salmonelu. „Zvážiť treba aj kúpanie vo vodách, v blízkosti ktorých sa vyskytli uhynuté zvieratá alebo sú vyústené odpadové vody z kanalizácie. V prípade verejných bazénov je zase dôležité všímať si poškodenia či slizovité povlaky na stenách a kachličkách - ak sú bazény v takomto stave, radíme nekúpať sa v nich,“ odporúča Valovičová. Najbezpečnejšie je podľa hygienikov kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva.

 

Viac o téme: LetoJazeroRiasySiniceHygieniciKúpanie saÚrad verejného zdravotníctva SRPrírodné vodné plochy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu