BRATISLAVA - Vo štvrtok 24. februára 2022 nadránom odvysielali ruské štátne médiá prejav prezidenta Vladimira Putina, v ktorom oznámil svoje rozhodnutie začať inváziu na Ukrajinu.
Ruský prezident Vladimír Putin označil vojnu na Ukrajine za "špeciálnu vojenskú operáciu" s cieľom vykonať "demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny". Dnes uplynie rok, odkedy Rusko spustilo rozsiahly útok na Ukrajinu.
Od začiatku vojny bojuje proti hoaxom aj slovenská polícia. "Slovenským online priestorom sa pred vypuknutím vojny šírili vyjadrenia o tom, že Ruská federácia nikdy nenapadne Ukrajinu, čo bolo podčiarkované vyjadreniami rôznych organizovaných skupín a združení, okrem iného aj na verejných zhromaždeniach,“ vysvetlila polícia.
archívne video
Policajný zbor sa počas prvých troch mesiacov vojny venoval napríklad hoaxom o začiatku mobilizácie občanov SR či o tom, že prezident Zelenskyj ušiel alebo sa schoval.
Tiež evidujú hoaxy o tom, že na Ukrajine sa vlastne nič nedeje. Šíritelia dezinformácií sa snažili ponúknuť ospravedlnenie alebo zámienku na vojnu prostredníctvom falošných správ o tom, že na Ukrajine sa nachádzajú nebezpečné zbrane a biologické laboratóriá.
Ďalej riešil PZ aj nepravdivé informácie o tom, že masaker v ukrajinskej Buči je vymyslený, s poukazovaním na hýbajúce sa mŕtvoly. Medzi Slovákmi sa tiež šírili hoaxy o neprimeraných finančných výhodách a dávkach pre ukrajinských utečencov. Najnovšie sa opäť skloňuje mobilizácia. Tieto hoaxy šíria aj predstavitelia niektorých opozičných strán.
"Dezinformácie sú nebezpečným nástrojom, ktorý sa v prípade vojenského konfliktu stáva hrozbou pre demokratické usporiadanie a bezpečnosť všetkých občanov. Doterajšia snaha prokremeľskej propagandy vplývať na verejnú mienku na Slovensku útočí na základy právneho a demokratického štátu,“ uzavrela polícia.