BRATISLAVA - Slovenská vláda po necelých dvoch rokoch napĺňa sľuby o právnom štáte len na tretinu.
Vyplýva to z projektu "Sľuby a lamentácie - čo politici sľúbili a čo z toho plnia," ktorý vypracoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Agentúru SITA o tom informoval analytik inštitútu Gabriel Šipoš. Z projektu ďalej vyplýva, že najväčšou slabinou je boj proti korupcii, plní sa na 10 % a boj za právnu stabilitu, ktorý plní na 15 %.
Analytici tvrdia, že vládna garnitúra bojuje proti korupcii stále hlavne slovami a nie skutkami. Verejné tendre sú opakovane spájané s podozreniami a netransparentnosťou. Ako uvádza INEKO, "boli to novinári, nie vláda, kto objavil veľké špekulatívne výmeny pozemkov s osobami blízkymi vládnym stranám, či prípady predražených tendrov na ministerstve obrany". Zo záverov projektu tiež vyplýva, že vláda viac napáda konanie minulej vlády a novinárov, akoby pracovala na systémových protikorupčných zmenách do budúcnosti.
Zvyšovanie právnej stability je podľa inštitútu minimálne. Zlozvyk nepriamych noviel zákonov naďalej pokračoval aj za súčasnej vlády. Volebný zákon ako sľúbený nástroj boja proti kupčeniu s poslancami sa nijako nezmenil. Široká dohoda koalície a opozície sa napriek predvolebných sľubom hľadala minimálne, aj to neúspešne, konštatujú analytici z INEKO. Navyše, minulý rok predseda parlamentu nechal dodatočne pozmeniť zmätočne schválený zákon už po odhlasovaní poslancami.
Jediným úspechom je takmer trojnásobné zníženie používania skráteného legislatívneho konania v Národnej rade SR. Málo viditeľné je tiež podľa analytikov zvyšovanie transparentnosti na 31%. Sľuby sú plnené ani nie na tretinu. Médiá či mimovládne organizácie zaznamenali pokles ochoty zverejňovať informácie. Stále neexistuje ani sľubovaný centrálny zoznam príjemcov dotácií, hoci na druhej strane pomoc pre farmárov je naďalej zverejňovaná na štandardnej úrovni.
Privatizačná zmluva o Slovenských telekomunikáciách doteraz nie je zverejnená. Naopak, pozitívom je pokračovanie v zverejňovaní konaní a niektorých typov rozsudkov súdov ministerstvom spravodlivosti. Inštitút v projekte vyzdvihol vymožiteľnosť práva, kde sa sľuby podľa nich plnia na 64 % a sľuby o väčšej bezpečnosti obyvateľov na 44 %. Dĺžka súdnych konaní v roku 2007 vo väčšine oblastí sa skrátila. Od roku 2005 ku koncu marca 2008 sa zvýšil o 70 aj počet sudcov, aj keď ide len o tretinu sľubovaného navýšenia o 200 sudcov.
Zákonom sa zvýšilo aj odškodnenie obetí kriminality. V súlade so sľubmi sa tiež nezvyšovali súdne poplatky, naopak, niektoré sa znížili. Takmer na polovicu plnia vládne strany podľa analytikov sľuby o zvýšení bezpečnosti v uliciach. Počet trestných činov naďalej klesá, v roku 2007 to bolo o štyri percentá. Úspešne bola vybudovaná ochrana hraníc v súvislosti so vstupom do schengenu. Počet policajtov však napriek sľubom klesá a záchranárskym zborom nebolo zlepšené financovanie cez zvýšené odvody komerčných poisťovní, informuje v správe INEKO.
Navyše, polícia bola od polovice roka 2006 viackrát kritizovaná za svoju nekvalitnú či politicky motivovanú prácu, INEKO uvádza prípady Hedvigy Malinovej, kazašskej novinárky či Ladislava Reháka a Ernesta Valka.Väčšina odborníkov celkovo hodnotí sľuby o nastolení právneho štátu a o zvýšení bezpečnosti a transparentnosti pozitívne, i keď jednotlivé sľubované metódy pri dosahovaní týchto cieľov sú viackrát kritizované, uvádza sa v projekte.