Streda27. november 2024, meniny má Milan, zajtra Henrieta

Dnes o vypovedaní zmluvy s Mongolskom, aj o morskom dne

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Vláda sa dnes bude zaoberať vypovedaním zmluvy, ktorú uzavrelo ešte v roku 1984 socialistické Československo s Mongolskou ľudovou republikou o úprave dvojakého štátneho občianstva.

Článok zmluvy zbavuje osoby s dvojakým štátnym občianstvom jedného štátneho občianstva, čo je v rozpore so slovenskou ústavou. Zmluva nadobudla platnosť 20. novembra 1985. Kabinet bude dnes tiež rokovať o návrhu na vyslanie delegáta na zasadnutie Zhromaždenia Medzinárodnej organizácie pre morské dno (MOMD), ktoré bude v Kingstone na Jamajke 26. mája - 6. júna. MOMD sídli v Kingstone a predstavuje v otázkach využívania pevných nerastných surovín z morského dna správcu a zákonodarcu.

Správcovská úloha spočíva v tom, že MOMD prideľuje záujemcom o prieskum a ťažbu surovín na morskom dne prieskumné územia (claimy) v tých častiach morí a oceánov, ktoré sa podľa doterajších poznatkov považujú za nádejné pre výskyt surovín. Najnádejnejšou oblasťou je dno Tichého oceánu medzi Havajskými ostrovmi a Strednou Amerikou. Prieskumné územia tu majú Rusko, Japonsko, Francúzsko, Nemecko, Čína, Kórea a Spoločná organizácia Interoceanmetal, kde sú združené Slovensko, Česko, Poľsko, Rusko, Bulharsko a Kuba.

Okrem toho tu má prieskumné územia päť medzinárodných konzorcií, v ktorých majú hlavný podiel USA a Kanada. Tieto krajiny investujú do prieskumu finančné prostriedky a označujú sa ako pionierski investori. Členstvom v Spoločnej organizácii Interoceanmetal sa Slovenská republika dostala medzi približne 15 štátov sveta, ktoré majú práva a povinnosti pionierskeho investora. Medzi práva patrí hlavne možnosť prieskumu v pridelenej oblasti, príprava ťažby a nakoniec i ťažba surovín. V súčasnosti má Interoceanmetal k dispozícii územie s rozlohou 75 000 km štvorcových rozdelené na dve časti.

Spoločnosť Interoceanmetal vznikla v roku 1987. Každý z členských štátov (okrem Kuby, ktorá má štatút rozvojovej krajiny) platil ročne do jej rozpočtu 150 000 USD. Od roku 2007 sa táto suma zvýšila na 200 000 USD. Tieto prostriedky sa využívajú hlavne na organizovanie prieskumných expedícií do Tichého oceánu. Expedície sa konajú raz za dva - tri roky, keď sa nazhromaždí dostatok finančných prostriedkov. Ich hlavným cieľom je odber vzoriek z morského dna. Takto sa získavajú polymetalické konkrécie pre ďalšie analýzy a vzorky sedimentov z morského dna pre posúdenie inžiniersko-geologických pomerov a posúdenie prejavov života na morskom dne. Dôležité je aj mapovanie reliéfu morského dna pomocou echolotov či sonarov. Podľa doterajších poznatkov sa predpokladá, že ťažbu bude možné vykonávať iba na vodorovných a mierne naklonených terénoch.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu