BRATISLAVA - Pred ôsmimi dňami zomrel uznávaný odborník, špecialista na tropickú medicínu a infektológ profesor Vladimír Krčméry. Dnes mu dajú posledné zbohom jeho blízki priatelia a rodina v kostole sv. Vincenta de Paul v Bratislave.
Posledná rozlúčka s profesorom Vladimírom Krčmérym
Aktualizované o 14:45
Rakvu vyniesli z kostola svätého Vincenta de Paula. Rodina a blízki pokračujú na Martinský cintorín, kde bude Vladimír Krčméry pochovaný. Tento akt sa už uskutoční bez verejnosti, len v kruhu najbližších.
Aktualizované o 14:00
Prejav mala Krčméryho manželka a jeho štyri deti, ktoré spomínali na to, aký bol život s otcom, ktorého verejnosť poznala ako uznávaného odborníka. Po ich prejavoch nasledoval dlhý potlesk a málokto sa ubránil slzám.
Neskôr mal prejav aj premiér Eduard Heger. Ten povedal, že Vladimír Krčméry nebol darom len pre jeho rodinu. "Vladko, sme na teba hrdí. Viem, že nás počuješ," povedal Heger. Na pohreb prišiel aj bývalý minister financií a expremiér Igor Matovič.
Aktualizované o 12:32
Prezidentka Zuzana Čaputová poslala na pohreb profesora Krčméryho smútočný veniec, ktorý priniesla čestná stráž. Osobne sa pre chorobu zúčastniť nemohla. Pôvodne sme informovali, že na pohrebe sa nachádza aj ona.
Aktualizované o 12:00
Začala sa zádušná omša za zosnulého profesora Vladimíra Krčméryho. Omšu bude celebrovať bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský. Zišli sa aj biskupi z celého sveta.
Aktualizované o 11:58
Poslankyňa Monika Kozelová sa tiež zúčastní poslednej rozlúčky.
Aktualizované o 11:43
Eduard Heger priniesol veniec, rovnako aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa má poslednej rozlúčky aj osobne zúčastniť. Ľudia sa starajú aj o novinárov, fotografov a kameramanov. Priniesli im teplý čaj a keksíky.
Aktualizované o 11:38
S profesorom Krčmérym sa prišli rozlúčiť stovky ľudí. Posledné zbohom mu prišiel dať aj František Mikloško či paralympijský športovec Ján Riapoš.
Aktualizované o 11:07
Pred kostolom sa tvorí dlhý rad ľudí. Medzi smútiacimi je aj bývala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, prišiel aj komisár pre deti Jozef Mikloško či bývalý prezident policajného zboru Peter Kovařík.
Aktualizované o 11:00
Posledné zbohom prišiel dať Vladimírovi Krčmérymu aj exminister školstva Branislav Gröhling v sprievode Jany Bittó Cigánikovej. Do kostola dorazil aj autobus plný ľudí, ktorí sa prišli s profesorom rozlúčiť.
Aktualizované o 09:52
Na poslednú rozlúčku s Vladimírom Krčmérym prišiel aj hlavný hygienik Ján Mikas. Ukázal sa aj bývalý poslanec Ján Herák.
Aktualizované o 09:44
Medzi prvými sa s profesorom prišiel rozlúčiť policajný prezident Štefan Hamran spolu s viceprezidentom policajného zboru Branislavom Kissom. Na mieste je aj niekoľko policajtov a hasičov. Vnútri je už asi stovka ľudí, ktorí sa lúčia s Krčmérym.
O 12:00 sa začne omša, ktorú budú celebrovať biskupi z celého sveta. Naživo ju bude vysielať rehoľa Vincentínov, priamy prenos bude aj na televízii Lux.
Aktualizované o 09:26
Do kostola sv. Vincenta de Paul v bratislavskom Ružinove prichádzajú od 09:00 ľudia, ktorí chcú dať Vladimírovi Krčmérymu posledné zbohom. V rámci pohrebu je vyčlenený priestor, kde sa s ním môžu rozlúćiť. Omša začne na obed. Profesora by mali pochovať na Martinskom cintoríne.
Vo veku 62 rokov zomrel v utorok 20. decembra 2022 vo večerných hodinách popredný slovenský lekár profesor Vladimír Krčméry. Podľa pôvodných informácií, ktoré priniesol portál noviny.sk mal zomrieť na zápal pľúc. Jeho rodina neskôr túto informáciu vyvrátila a uviedla, že Krčméry zomrel na infarkt. Profesor mal so srdcom problémy aj v minulosti.
"Zármutok z jeho úmrtia ide ruka v ruke s pocitom úprimnej radosti z jeho celoživotného diela a odkazu živej viery aj služby tým najnúdznejším. Veríme, že dnes sa na nás už pozerá z Nebeského Kráľovstva," napísala na parte jeho rodina. S profesorom sa príde rozlúčiť aj predseda parlamentu Boris Kollár či prezidentka Zuzana Čaputová.
Vladimír Krčméry pomáhal ľuďom do poslednej chvíle
archívne video
Profil profesora Krčméryho
Vladimír Krčméry sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave v rodine vedca a lekárky. V roku 1985 absolvoval štúdium medicíny na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave. O päť rokov neskôr získal na UK akademický titul PhD. a v roku 1992 sa habilitoval na docenta v odbore vnútorné choroby - chemoterapia. Vedeckú hodnosť DrSc. dosiahol na Lekárskej fakulte UK v roku 1993. Na Masarykovej univerzite v Brne v roku 1997 obhájil profesúru v odbore vnútorné lekárstvo.
Profesionálne začal pracovať v roku 1985 ako odborný asistent na Ústave medicíny LF UK v Bratislave a na Klinike infekčných chorôb v Parazitologickom laboratóriu (1985-1989). Zároveň pôsobil ako všeobecný lekár na Klinike infekčných chorôb vo Fakultnej nemocnici UK v Bratislave (1986-1988).
Vladimír Krčméry sa zaslúžil o vznik niekoľkých vzdelávacích inštitúcií na Slovensku. Pomáhal s obnovou Trnavskej univerzity, na ktorej založil zdravotnícku sekciu a fakultu zdravotníctva a bol jej prvým dekanom. Počas tohto obdobia začal pôsobiť v Keni, kde boli s jeho pomocou otvorené rozvojové humanitárne, vedecké aj vzdelávacie projekty. Pomáhal budovať aj Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave.
Súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety (VŠZaSP) v Bratislave, ktorá má viaceré detašované pracoviská v Európe a Afrike, založil v roku 2002. So školou rozbehol úspešný projekt detských domovov House of Family v Kambodži. Do roku 2013 bol rektorom a štatutárnym zástupcom školy, na ktorej založil Tropický tím.
Bol ambasádorom protitetanového projektu UNICEF, členom rady ministra zdravotníctva, riaditeľom Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny. Po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19 v roku 2020 sa stal členom Permanentného krízového štábu SR. Patril medzi hlavné tváre očkovacej kampane proti ochoreniu COVID-19 a tiež k najoslovovanejším odborníkom.