BRATISLAVA – Rafinéria Slovnaft postupne nahradí časť ruskej ropy dodávkami z iných krajín cez ropovod Adria. Firme to umožní aj po 5. februári budúceho roka pokračovať v exporte do Rakúska, Česka či Poľska napriek zákazu vývozu ropných produktov vyrábaných z ruskej ropy. Slovnaft je od exportu závislý, pretože spotreba domáceho trhu je pod minimálnou technologickou kapacitou rafinérie, informoval v utorok na pracovnom stretnutí s novinármi generálny riaditeľ spoločnosti Oszkár Világi.
"Slovnaft vyrába jednu tretinu pre slovenský trh a dve tretiny pre región," priblížil Világi. Dodal, že pokiaľ by sa rafinéria spoľahla iba na dodávky ropy cez ropovod Družba, musela by jej výroba klesnúť pod 60 % kapacity. Od 5. februára budúceho roka vstúpi do platnosti zákaz vývozu ropných produktov z ruskej ropy s výnimkou pre Slovnaft na vývoz do Česka. Táto výnimka však platí iba do 5. decembra 2023 a po tomto termíne nebude možné benzín a naftu vyvážať vôbec.
Slovnaft plánuje spracovať každý mesiac približne jeden tanker
Rafinéria už úspešne vyskúšala spracovanie jedného tankera alternatívnej ropy, no podľa výkonného riaditeľa Slovnaftu Mareka Senkoviča boli náklady na jej spracovanie oproti ruskej rope o 15 miliónov eur vyššie. Slovnaft plánuje spracovať každý mesiac približne jeden tanker a ich počet sa neskôr minimálne zdvojnásobí.
Rusko úplne zastavilo export ropy cez ropovod Družba
Problémom bude podľa Világiho logistika dodávok. Ropa sa musí doviezť na chorvátsky ostrov Krk a odtiaľ bude na Slovensko prepravená ropovodom Adria. Világi neočakáva, že by Rusko úplne zastavilo export ropy cez ropovod Družba, no môžu nastať technické problémy, ako napríklad prerušenie dodávky elektriny k čerpadlám ropovodu či poškodenie rúr. Pokiaľ by k tomu došlo, nie je Adria v súčasnosti s kapacitou 11 miliónov ton ročne schopná v plnej miere uspokojiť potreby maďarskej aj slovenskej rafinérie a muselo by dôjsť k obmedzeniu výroby.