BRATISLAVA - Policajný zbor a ďalšie bezpečnostné zložky zachytili informačnú operáciu, ktorá sa v týchto chvíľach snaží ukotviť v prostredí slovenského internetu, informuje Polícia SR na oficiálnej sociálnej sieti. Medzi hlavného importéra hoaxu patrí stránka blízka Veľvyslanectvu Ruskej federácie na Slovensku.
archívne video
Ruská federácia označila Slovenskú republiku za nepriateľský štát a podľa toho k nemu aj pristupuje, ozrejmuje Polícia SR dôvod, prečo ruskí štátni či neštátni aktéri produkujú dezinformácie a informačné manipulácie. Nájdu si cestu k slovenskému publiku a verejnosť sa snažia zmanipulovať. Kľúčovú úlohu v tom zohrávajú podľa polície slovenskí aktéri, ktorí sa stávajú dovozcami, teda importérmi podobných naratívov a upozorňuje na stránku “Brat za brata”.
Uvedená stránka dnes v čase o 7:57 publikovala fotografiu, na ktorej sa nachádza poľský premiér Mateusz Morawiecki pred pamätníkom Stepana Banderu v Kyjeve. Premiér sa pred sochou symbolicky klania. Celý text statusu znie:
“Poľský premiér Morawiecki vzdal hold Stepanovi Banderovi v Kyjeve. Zostáva len urobiť ľudovú zábavu v deň spomienky na obete Volyne. Poliaci, toto je určite „čo chceťe?”
Status sa končí priloženým www odkazom na článok o osobe Stepana Banderu.
Policajti vysvetľujú, prečo ide o dezinformáciu
Policajný zbor môže potvrdiť, že ide o fotomontáž na základe nasledovnej analýzy:
1. Poľský premiér sa skutočne pred pár dňami poklonil v Kyjere pri pamätníku. Išlo však o Pamätník obetiam veľkého hladomoru z rokov 1932-33. Prvá fotografia zachytáva poľského premiéra v rovnakej póze ako na zmanipulovanej fotografii stránky “Brat za brata”. Postava premiéra bola doslova vyrezaná priamo z Twitteru.
2. Manipulátori “ukradli” aj fotografiu pamätníka S. Banderu, ktorú si stiahli z wikipédie.
3. Obe fotografie (pamätník a postavu premiéra) dezinformátori amatérsky spojili. Pri oboch osobách vidno nekvalitné výrezy – predovšetkým v oblasti hlavy. Ak si vložíte túto koláž do nástroja Google Lens, pôvodné fotografie vám vyhľadávač okamžite vyhodí a odkáže na ich pôvodné zdroje.
Autori tohto hoaxu ho rozposlali vplyvným šíriteľom dezinformácií, ktorí ho doviezli pre slovenské publikum. Úlohou hoaxu je podkopanie spoľahlivosti poľského premiéra a prepojenie súčasnej podpory Ukrajiny na známy naratív “fašizmu na Ukrajine” či na jej kontroverzného predstaviteľa z minulosti S. Banderu.
Slovensko je zaplavované dezinformáciami
Stránka “Brat za brata” zohrala jednu z hlavných úloh aj pri informačnej operácii “Ladomirová”. V tom čase kopírovala a publikovala statusy z facebookovej stránky ruskej ambasády na Slovensku takmer obratom. Ak ambasáda niečo v ten deň zmazala, menovaná stránka pristúpila k rovnakému kroku. Bola to tá istá stránka, ktorá v rovnaký deň zverejnila meno a fotografiu vtedajšieho starostu obce. Postupné zaplavovanie informačného priestoru uvedeným hoaxom týkajúceho sa poľského premiéra je jedným z jasných signálov, že ide o ďalšiu koordinovanú aktivitu.