BRATISLAVA - Snahu poslancov SNS na čele s Jánom Slotom zlikvidovať Ústav pamäti národa (ÚPN) ostro skritizovala opozícia aj Matica slovenská. Návrh národniarov počas víkendu však podporilo aj HZDS. Líder Vladimír Mečiar tvrdí, že v koalícii je v tejto otázke zhoda už tri mesiace. Vicepremiér Čaplovič však snahu SNS označil za rezignáciu na historickú pamäť.
Návrh na zrušenie ÚPN zákonom podali poslanci SNS v piatok večer. Dôvodom má byť fakt, že „Ústav si neplní svoje spoločenské poslanie a úlohy“. Národniari s touto snahou prišli v čase, keď sa v médiách pretriasa mladosť ich šéfa Jána Slotu. Podľa niektorých spisov Slota ako sedemnásťročný chlapec ušiel do Rakúska a predtým v obci Koš vykradol so skupinou svojich kumpánov obchod. Slota na zverejnenie informácií reagoval slovami, že ŠtB nebola dôveryhodnou inštitúciou. Prečo chce ústav zrušiť, nevysvetlil a celý víkend mal vypnutý telefón.
(Zdroj: SME)
|
(Zdroj: SME) |
Fakt, že ÚPN zrušia, sa mal jeho šéf Ivan Petránsky dozvedieť od Vladimíra Mečiara. Podľa aktuálne.sk tak líder HZDS urobil v emotívnom telefonickom rozhovore. Petránsky to nekomentoval, k návrhu SNS, ktorá ho na tento post dosadila, sa má vyjadriť dnes. Národniari odmietli, že za ich snahou sú zverejnené informácie o kriminálnej minulosti Slotu, ale fakt, že niektoré spisy zmizli a manipulovalo sa s nimi. Poslanec SNS Rafael Rafaj však v súvislosti s ústavom uviedol: „Namiesto toho, aby sa venovali obetiam režimu, sa z toho stala poľovačka na ľudí.“
Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda chce ÚPN brániť. „Tá účelovosť bije do očí. Ján Slota má problémy, tak zrušíme inštitúciu,“ povedal. Podpredseda KDH Daniel Lipšic včera vyzval Slotu, aby si dal urobiť bezpečnostnú previerku. Spojitosť medzi medializovanými informáciami o Slotovej minulosti a návrhom na zrušenie ÚPN je podľa neho evidentná. Podpredseda SNS Rudolf Pučík, ktorý je spolupredkladateľom návrhu, to však odmietol s tým, že Slota má v strane podporu a previerku nepotrebuje.
ČO ROBÍ ÚPN?
Ústav pamäti národa vznikol v roku 2002. Jeho hlavnou úlohou je vykonávat úplné a nestranné hodnotenie doby neslobody, analyzovat príciny a spôsob straty slobody, prejavy fašistického a komunistického režimu. Pocas svojho šestrocného pôsobenia ústav zverejnil a sprístupnil kompletné spisy donášacov a prisluhovacov komunistického režimu, ako aj ich riadiacich pracovníkov. V súcasnosti podal niekolko podnetov na generálnu prokuratúru s cielom dostat pred súd komunistických vrahov, ktorí zabíjali ludí pri pokusoch emigrovat na Západ.Podobné ústavy majú aj inde
ČESKO: Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu
POĽSKO: Inštitút národnej pamäti
MAĎARSKO: Historický archív štátnobezpečnostných služieb