BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR si v úvode 75. schôdze parlamentu minútou ticha pripomenuli zosnulého slovenského basketbalistu Stanislava Kropiláka. Zomrel minulý týždeň vo veku 67 rokov.
Na programe schôdze majú poslanci okolo 120 bodov. Rozhodnúť by mali tiež o niekoľkých prerokovaných bodoch, ktoré na rokovanie presunuli z predchádzajúcej 72. schôdze. Plénum by si malo voliť aj chýbajúceho podpredsedu parlamentu.
Predseda parlamentu Boris Kollár zároveň informoval, že počas rokovacích dní sa bude hlasovať vždy o 11.00 a o 17.00 h. Výnimkou bude piatok (21. 10.), utorok a streda (25. a 26. 10.), keď sa nebude hlasovať.
V tajnom hlasovaní volia podpredsedu parlamentu
Poslanci Národnej rady (NR) SR volia v tajnom hlasovaní podpredsedu snemovne. Kandiduje Peter Pčolinský (Sme rodina). Tomáš Taraba (nezaradený) v úvode rokovania informoval, že sa o post neuchádza. Na zvolenie podpredsedu parlamentu je potrebných aspoň 76 hlasov. Výsledky hlasovania oznámia v pléne.
V parlamente sú aktuálne voľné dve pozície podpredsedu snemovne. Jeden post sa uvoľnil po odchode Milana Laurenčíka (SaS), ktorý ako náhradník uvoľnil v pléne miesto ministrom zo SaS po ich odchode z vlády. Druhý post sa uvoľnil ešte minulý rok po tom, ako sa funkcie vzdal Juraj Šeliga (nezaradený).
Poslanci zvolili Pčolinského za podpredsedu parlamentu
Poslanci Národnej rady (NR) SR zvolili za podpredsedu parlamentu Petra Pčolinského. V tajnej voľbe získal 85 zo 101 platných hlasov. Proti boli šiesti, zdržalo sa desať poslancov, 47 poslancov neodovzdalo hlasovacie lístky. Na zvolenie podpredsedu parlamentu bolo potrebných aspoň 76 hlasov.
Parlament prijal uznesenie o slobode vierovyznania alebo presvedčenia
Parlament prijal uznesenie, ktorým vyhlásil, že sloboda vierovyznania, presvedčenia a svedomia patrí medzi univerzálne základné neodňateľné ľudské práva a slobody, ktoré sú záväzné pre celé ľudstvo. Návrh uznesenia predložili poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽANO.
Parlament sa uznesením dôrazne ohradil voči tendenciám, ktoré spochybňujú dôležitosť slobody vierovyznania alebo presvedčenia ako univerzálnych, základných a neodňateľných ľudských práv a slobôd. Vyzval ním tiež na rešpektovanie slobody vierovyznania alebo presvedčenia v ich plnej šírke a odsúdil akékoľvek násilie, ktoré je motivované nenávisťou na základe viery alebo presvedčenia iného.
Národná rada tiež poukázala na rastúcu netoleranciu voči ľuďom inej viery, presvedčenia a názoru vychádzajúcu z iného ideového a hodnotového nastavenia. Vyzvala tiež vládu, Európsku úniu a medzinárodné organizácie, aby sa zasadzovali za riadne vyhľadávanie, dokumentovanie a vyšetrenie všetkých obvinení zo zločinov motivovaných nenávisťou na základe viery alebo presvedčenia iného, ako aj okamžité prepustenie všetkých tých, ktorí sú väznení len z dôvodu ich vierovyznania či presvedčenia.
Poslanci tiež uznesením vyzvali na pravidelné monitorovanie situácie v oblasti slobody náboženstva alebo presvedčenia a prijímanie opatrení v prospech trpiacich pre svoju vieru alebo presvedčenie. Zaviesť by sa podľa nich malo aj efektívne vzdelávanie o tejto téme.