BRATISLAVA - Nezmyselná, ohavná. Tak opisujú politici vraždu dvoch ľudí, ktorá sa udiala v stredu večer v bratislavskom podniku Tepláreň. K celej veci sa prihlásil človek, ktorý na sociálnej sieti podporoval neonacistickú ideológiu a písal antisemitské a rasistické odkazy. Politici si na sociálnych sieťach na znak spolupatričnosti dali čierne profilové fotky, prípadne si k už existujúcim fotografiám pripli dúhovú vlajku, ktorá je symbolom LGBTI komunity.
Prezidentka Zuzana Čaputová odkázala, že myslím na nevinné obete včerajšej streľby v Bratislave, aj na tých, ktorí sa po nej už necítia bezpečne. "Tri roky hovorím, že aj slová sú zbraň. Že my politici sme zodpovední za každé jedno slovo, ktoré vyslovíme. Napriek tomu tu mnohí bezohľadne zapĺňajú priestor nenávisťou. Hnevá ma, že ani niektorí prokurátori a sudcovia verbálnym trestným činom neprikladajú dôležitosť a nepovažujú ich za nebezpečné. Tri roky hovorím a upozorňujem, že sa to nemusí skončiť iba pri slovách. Podľa doterajších informácií streľba v bratislavskej kaviarni, kde sa schádzali najmä ľudia z komunity LGBTI, bola trestným činom z nenávisti k menšine. Z nenávisti už dlhodobo živenej hlúpymi a nezodpovednými výrokmi politikov. Táto nenávisť stála nevinné ľudské životy. Prestaňte s tým, kým nebude stáť ďalšie," povedala. Pozostalým vyjadrila úprimnú sústrasť.
Premiér Eduard Heger zasa prízvukoval, že ak hovorí, že Slovensko je slobodná a demokratická krajina, tak to myslí vážne. "Je neprípustné, aby sa ktokoľvek kvôli svojmu spôsobu života mal báť o svoj život," odkázal. Žiadna forma extrémizmu nie je podľa neho prípustná. Útok odsúdil a pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť.
"Odsudzujem včerajšiu dvojnásobnú vraždu mladých ľudí. Je neprijateľné, aby sa takto nenávistne správala spoločnosť či jedinci voči komukoľvek. Pozostalým a trúchliacim rodinám vyslovujem úprimnú sústrasť," povedal predseda parlamentu Boris Kollár.
"Ľudská odlišnosť, či už sexuálna, rasová, názorová, životno-štýlova alebo akákoľvek iná, nemôže byť dôvodom nenávisti a už vôbec nie nenávisti vraždiacej. Tak, ako štát nemôže agresívne útočiť na iný štát, nemôže jednotlivec vraždiť iných ľudí len preto, že sú iní ako on," odkázala strana OĽaNO.
"Včera večer sme zrejme boli svedkami toho, ako sa nenávisť z internetu môže preliať do reality. Útok na známy podnik, kde sa stretávala LGBTI komunita, nezničil len dva životy, ale oveľa viac," uviedla strana SaS. O Slovensku sa podľa nich ešte dlho bude písať ako o krajine, kde nenávisť obrátila zbraň proti LGBTI komunite. "Čo je ale horšie, stávame sa krajinou, kde sa budú báť ľudia slobodne žiť svoje životy, aby ich o ne niekto so zbraňou v ruke nepripravil," dodali.
"Vážení páni Taraba a Gyimesi, DNES je ten deň, kedy by si mali VŠETKY štátne inštitúcie vyvesiť dúhovú vlajku," odkázala poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
"Považujeme tento hrozný čin za hate crime voči LGBT menšine a vyzývame všetkých politikov a političky demokratických strán aby konali, inak sa to bude opakovať. Zaroveň žiadame aby homofóbia bola postavená mimo zákon, tak ako rasizmus a xenofóbia. V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať," uviedol Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv.
"Čokoľvek viedlo tohto mladého človeka po ceste násilia a teroru, je to neospravedlniteľný akt zločinu z nenávisti. Je to dôsledok sveta, kde sa ľudia delia na “my” a “oni”, kde sa vykopávajú brázdy hnevu a stavajú sa hradby fóbie a vzájomnej nevraživosti," uviedla Veronika Remišová.
"Rodinám obetí vyjadrujem úprimnú sústrasť a som presvedčený, že agresivite a degradácii verejného diskurzu sa musíme postaviť. Všetci, ktorým na to záleží, spoločne," uviedla mimoparlamentná strana Dobrá voľba.
Podľa Martina Hojsíka z mimoparlamentného Progresívneho Slovenska strácame pocit bezpečia.
"Všetci, ktorí tu roky šírite nenávisť voči inakosti ste zodpovední. Všetci, ktorí nenávidíte otvorenosť, slobodnú voľbu, toleranciu, vzájomný rešpekt, slušný dialóg, akceptáciu, nekonfliktnosť, atď. dnes máte krv na rukách," uviedol vedec Pavel Čekan.
"SMER - SD vníma včerajšiu smrť mladých ľudí za absolútne zbytočnú. Vyjadrujeme presvedčenie, že každý život má rovnakú hodnotu a každá násilná smrť musí byť odsúdená. Ak sa potvrdí motív, ktorý je dnes predmetom širokých diskusií, pôjde o mimoriadne závažný zločin," uviedla strana Smer-SD.