BRATISLAVA - Etická komisia zriadená s cieľom klepnúť po prstoch lekárom, ktorí šíria dezinformácia a hoaxy, riešila pôvodne až päť podnetov. Veci sa však pohli dopredu a aktuálne sú v centre ich pozornosti dvaja doktori - Peter Lipták a Andrej Janco. V ich prípade začal Úrad pre dohľad nad nad zdravotnou starostlivosťou ďalšie konania.
Úrad informoval o zriadení etickej komisie koncom minulého roka s cieľom pravidelne vyhodnocovať dostupné podnety a podrobiť ich eskalačnému mechanizmu. "Cieľom etického prieskumu bude reagovať na hoaxy šírené niektorými lekármi a jasné vymedzenie sa úradu voči komunikácii, ktorá porušuje základný záväzok zdravotníckeho pracovníka postupovať pri výkone povolania odborne, v súlade s etickým kódexom a na základe vedeckých poznatkov," informoval v tom čase úrad.
Po niekoľkých mesiacoch sa veci pohli vpredu. Etická komisia na čele s Katarínou Javorčíkovou v tomto roku zasadla po druhý raz. Pôvodne preverovala podnety na piatich lekárov a to na Štefana Hrušovského, Andreja Janca, Jána Lakotu, Petra Liptáka a Michala Pijáka. „V troch prípadoch komisia odporučila predsedníčke úradu ukončiť eskalačný mechanizmus, v dvoch prípadoch radí naďalej pokračovať,“ informovali.
V centre ich pozornosti stále zostávajú lekári Peter Lipták a Andrej Janco. V ich prípade úrad začal ďalšie konania v súčinnosti s ďalšími zodpovednými inštitúciami vrátane Štátneho ústavu na kontrolu liečiv a vyšším územným celkom. „Pre pacientov je kľúčové, aby lekársku profesiu vykonávali odborníci s vysokým stupňom odbornej aj morálnej integrity, v súlade s Etickým kódexom zdravotného pracovníka,“ uviedla predsedníčka komisie a členka Súdnej rady SR Katarína Javorčíková.
Dezinformácie a hoaxy
Úrad začal lekárov intenzívne riešiť potom, ako niektorí z nich začali šíriť dezinformácie a hoaxy najmä v súvislosti s pandémiou Covid-19 a očkovaním proti tomuto ochoreniu. Úrad totiž poukázal na to, že v tom čase evidovali iba 7 prípadov v kauzálnej súvislosti s podaním vakcíny, čo pri viac ako 5 miliónoch podaných dávok predstavuje štatisticky, aj keď nie ľudsky, zanedbateľné riziko. "Pri plnom rešpekte k právu na slobodu prejavu je však s ohľadom na vyššie uvedené fakty neakceptovateľné, aby lekár spochybňoval existenciu ochorenia COVID-19, označoval vakcínu za podvod alebo namiesto vakcíny odporúčal lieky, ktoré nie sú pre liečbu tohto ochorenia registrované,“ jasne odkázali.
Avizovali tiež, že v nadväznosti na vyhodnotenie konkrétnej veci bude úrad v rámci svojej kompetencie prijímať opatrenia voči takýmto lekárom, a to v podobe ukončenia spolupráce (ak je takýto lekár konzultantom úradu) až po návrhy na zrušenie licencie či podania na Disciplinárnu komisiu SLK.
V prípade Liptáka už v minulosti došlo k ukončeniu jedného disciplinárneho konania, o čom informovala Slovenská lekárska komora. To viedlo k uloženiu pokuty vo výške 500 eur. Takúto sankciu však úrad nepovažoval za dostatočnú. Vysvetlili to tým, že spomínaného lekára neprimäla ani k tomu, aby zmenil obsah webovej stránky svojej ambulancie, na ktorej naďalej verejne odporúčal liečbu v rozpore s výsledkami vedeckého poznania.
Andrej Janco je lekár, ktorý sa do povedomia zapísal napríklad aj tým, že na sociálnej sieti zdieľal príspevok, v ktorom bolo očkovanie prirovnávané k holokaustu či rozhovor s ruským profesorom, ktorý tvrdil, že cukrovka a rakovina sú vymyslené choroby. Na adresu Miss Helsinki tmavej pleti sa zasa napríklad vyjadril, že je to „čierna opacha.“ Jeho profil sa dnes už na Facebooku dohladať nedá, polícia profil s týmto menom zaradila ešte koncom februára na zoznam "mimoriadne nebezpečných účtov."