BRATISLAVA - Vojna na Ukrajine má okrem civilných obetí, premárnených životov a zdevastovaných miest obrovský dopad aj na svetovú ekonomiku. Európska únia, Spojené štáty a ďalšie krajiny uvalili na Rusko tvrdé sankcie, uzatvára sa vzdušný priestor a Rusko bude prakticky od zvyšku sveta odstrihnuté. Aký vplyv budú mať tieto sankcie?
Rusko aktuálne čelí tvrdým sankciám a prakticky sa dostáva do izolácie. O vplyvoch sankcií na Rusko, ale aj EÚ pre Topky rozprával analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana.
VIDEO Rusi zasiahli budovu krajského súdu v Charkove, Ostali po nej trosky a ranení
Ako hodnotíte prijaté sankcie voči Rusku? Spočiatku ich Ukrajina, ale aj naša prezidentka označovali za nedostatočné.
Od hlbokého znepokojenia nad inváziou sa EÚ posunula výrazne ďalej. V priebehu posledných dní bolo vyhlásených mnoho prísnejších sankcií, pod stolom ostalo už len posledné eso, a tým je zastavenie dovozu plynu a ropy z Ruska. Prijaté sankcie budú mať vplyv aj na pokles ekonomickej úrovne v Európe, celková hodnota solidárnej pomoci Ukrajine je teda pomerne vysoká.
Jednou zo sankcií zo strany EÚ a USA je zmrazenie rezerv ruskej centrálnej banky v zahraničných menách. Čo to bude pre svet znamenať? Hovorí sa o veľkom prepade rubľa a hroziacej hyperinflácii.
Rusko v podstate okamžite pocíti dopady týchto sankcií, o čom svedčia obrovské fronty pred bankomatmi v Rusku a sťahovanie zdrojov devíz z podnikov. Narušenie medzinárodného obchodu sa ale prenesie aj do ostatných krajín, čo bude mať dopady na dostupnosť tovarov a životnú úroveň nielen v EÚ, ale aj v iných krajinách sveta. Krajiny EÚ tak vyjadrili veľkú podporu Ukrajine.
Ktoré z opatrení bude najúčinnejšie?
Oslabenie finančného sektora Ruska, nakoľko tieto problémy sa dotknú celej ruskej populácie.
Rusko zároveň vraví, že je pripravené a sankcie nič neznamenajú. Ako to Rusko postihne? A čo by znamenala takáto izolácia z dlhodobého hľadiska?
Prepad rubľa a obmedzené možnosti Ruska získavať zahraničné tovary (napr. čipy, lieky) môže ochromiť tú časť ruskej produkcie, ktorá nie je sebestačná. Z dlhodobého hľadiska ekonomika Ruska bude významne klesať, prejaví sa to stratou kúpnej sily ruských domácností. Môže to vyvrcholiť k obmedzeniu trhu a zavedeniu prídelového systému.
Existuje ešte nejaký druh sankcie, ktorá by bola absolútne zničujúca?
Z krátkodobého pohľadu (1-6 mesiacov) by ani obmedzenie nákupu energetických surovín Ruskú ekonomiku nepoložilo. Tento druh sankcie by ale znamenal aj výrazné problémy pre veľkú časť EU. Znamenalo by to buď prudký rast ceny plynu, palív a ropy, alebo prísnu reguláciu spotreby. Našťastie je zima za nami, skutočne kritické obdobie nastane na jeseň, ak v Európe budú kvôli nedostatku plynu prázdne zásobníky.