BRATISLAVA - Takmer 30 rokov od deklarácie je dnes vízia zvrchovanosti jednoznačne naplnená. Tou novou výzvou je ukázať, či vieme so štátnosťou naložiť zodpovedne. Pre TASR to povedal nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek z mimoparlamentnej stany Progresívne Slovensko (PS) pri príležitosti výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR.
Pýta sa, či aj budúce generácie budú mať šancu prosperovať, žiť v tolerantnej spoločnosti a v zelenej krajine, ktorá si ctí svoje prírodné zdroje. "Lebo politická trieda až na pár výnimiek urobila tejto krajine v posledných rokoch 'medvediu službu' rozkrádáním, šírením nenávisti a drancovaním lesov. Slovensko má na viac," spresnil s tým, že najlepšou cestou, ako si zvrchovanosť uctiť, je správať sa k tejto krajine a k jej ľuďom slušne, chápavo a zodpovedne.
V sobotu uplynulo 29 rokov od prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR. Slovenský parlament dokument schválil 17. júla 1992, v čase, keď bola Slovenská republika ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a uskutočňovali sa rokovania českej a slovenskej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi. Prijatie deklarácie, ako jednostranný krok Slovenska, posunulo tento proces k dohode o rozdelení Česko-Slovenska. Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR je na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.
Prijatie deklarácie malo podľa Smeru-SD symbolický, ale výrazný politický rozmer
Prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR malo síce deklaratívny a symbolický, ale v čase vtedajších vrcholiacich rokovaní o novej podobe spolužitia Čechov a Slovákov výrazný politický rozmer. Pri príležitosti 29. výročia prijatia tohto dokumentu to na sociálnej sieti uviedla opozičná strana Smer-SD s tým, že Slovenská národná rada (SNR) schválila deklaráciu veľkou väčšinou 113 hlasov z celkovo 147 prítomných poslancov.
Strana tvrdí, že tento pamätný deň patrí medzi najvýznamnejšie dni v histórii Slovenska aj preto, že deklaroval zrelosť budovať vlastný demokratický a právny štát. "Žiaľ, po nástupe novej vlády pozorujeme demontáž toho, čo sa Slovensku podarilo vybudovať za dlhé desaťročia. V priamom prenose vidíme rozklad demokracie a podkopávanie základov právneho a sociálneho štátu," zdôraznili sociálni demokrati.