BRATISLAVA - Dušan Kováčik je vo väzbe od konca októbra minulého roka. Bývalý špeciálny prokurátor je obvinený z viacerých trestných činov. Teraz spoza mreží píše a sťažuje sa na podmienky jej výkonu.
Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zadržala NAKA 22. októbra pred budovou policajného prezídia, kam šiel na stretnutie. Vyšetrovateľ NAKA ho obvinil z viacerých trestných činov a 25. októbra ho sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vzala do väzby. Prvá námestníčka generálneho prokurátora Kováčiková mu hneď 22. októbra dočasne pozastavila činnosť.
Obvinený Kováčik ostal v ŠOKU! FOTO Na kauzy si nepamätá: Materiály mal zbierať aj na Makóa
Zároveň vyslovila názor, že je nežiaduce, aby obvinený zastával funkciu špeciálneho prokurátora. Na vzdanie sa funkcie ho vyzvala aj Etická komisia prokuratúry, Rada prokurátorov a zároveň aj 20 z 29 prokurátorov ÚŠP. Kováčik sa nakoniec funkcie vzdal. Po niekoľkých mesiacoch vo väzbe sa rozhodol napísať o tom, aký má režim. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v utorok na Kováčika obžalobu.
Budíček každú hodinu
Dušan Kováčik napísal o spôsobe výkonu väzby na blogu pravnelisty.sk. Okrem iného sa tam sťažuje aj na to, že ho kontrolujú každú hodinu vo dne, aj v noci.
"Osobitne si dovoľujem poukázať na skutočnosť, že počas výkonu väzby som bol príslušníkmi ZVJS kontrolovaný v cele v intervale približne raz za hodinu a to cez deň ako i v noci. Kontrola prebiehala formou nazretia cez priezor na dverách, pričom v noci boli tieto kontroly sprevádzané rozsvietením svetla. V určitých dňoch sa intenzita kontrol zvýšila v polhodinových intervaloch. Zažil som pritom obdobie 5 dní a nocí, kedy nepretržite dochádzalo k pravidelnej kontrole každú pol hodinu a v noci samozrejme aj rozsvietením svetla. Uvedené kontroly s rozsvecovaním svetla predstavujú značný a neprimeraný zásah do priebehu výkonu väzby, pričom spôsobujú výrazný spánkový deficit, ktorý má v konečnom dôsledku negatívny vplyv na fyzické zdravie ako i na psychiku obvineného," píše Kováčik.
Rovnako opisuje aj to, že mu nie je dostatočne umožnený kontakt s rodinou. Pre pandémiu koronavírusu sú vo väzniciach zakázané návštevy. Tie nahrádzajú videohovory.
"Žiadosť o povolenie videonávštevy som preto v ústave podával na začiatku mesiaca november 2020 v domnienke, že o žiadosti by mohli OČTK v období takmer jedného mesiaca rozhodnúť. O žiadosti však rozhodnuté nebolo, a to i napriek urgencii mojich obhajcov. Prvý možný termín videonávštevy tak bol zmarený. Videonávšteva s rodinnými príslušníkmi mi bola následne povolená až približne v polovici decembra 2020 a to až po urgencii orgánov činných v trestnom konaní pracovníkmi Ústavu na výkon väzby a po opätovnom vyplnení novej žiadosti o vydanie súhlasu s videonávštevou. Ďalšie videonávštevy sa konajú v intervale raz za mesiac," opísal Kováčik, ktorý zdôraznil aj to, že sa dlho vydávalo povolenie na telefonát jeho obhajcom. Rovnako neskoro sa k nemu dostávajú aj listy od rodiny.
Návrh na úpravu podmienok väzby
Ministerstvo spravodlivosti SR už minulý týždeň predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu trestného poriadku, ktorá má upraviť aj podmienky a lehoty trvania väzby. Materiál je možné pripomienkovať do 6. mája. Kľúčovú zmenu má predstavovať zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby. Trvať však môže aj dlhšie.
"Cieľom návrhu je upraviť lehotu trvania tzv. kolúznej väzby a výslovne v zákone ustanoviť vyšší štandard náležitostí pre návrh na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutia súdu o väzbe," priblížil hovorca Peter Bubla s tým, že sa v ňom ponecháva možnosť súdu a v prípravnom konaní sudcu pre prípravné konanie na návrh prokurátora za určitých okolností rozhodnúť o ponechaní obvineného v kolúznej väzbe aj nad ustanovenú lehotu. Kolúzna väzba by mohla trvať dlhšie ako päť mesiacov, ak by bolo zistené, že sa obvinený kolúzne správal, či už sám alebo prostredníctvom iných osôb.
Rovnako, ak sa "vedie trestné stíhanie pre trestný čin spáchaný organizovanou, zločineckou alebo teroristickou skupinou, pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, alebo pre trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie". Návrhom sa majú posilniť práva obvineného umiestneného v kolúznej väzbe aj zabezpečiť vyššia kvalita návrhov na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutí súdov o väzbe.