BRATISLAVA – Tisíce ľudí po celom Slovensku majú vážne problémy s novou chorobou - tzv. dlhodobým covidom. Ide prevažne o predtým zdravých ľudí v mladom a strednom veku. Vyplýva to zo štúdie iniciatívy CovidHelper, ktorá navyše poukázala na najčastejšie príznaky nového koronavírusu.
Štúdia odhalila, že dlhodobé následky covidu trápia častejšie ženy (60 %) než mužov. Ide o problém, ktorý postihuje nielen starších, zraniteľnejších ľudí po dlhšom pobyte v nemocnici.
VIDEO Vývoj pandémie na Slovensku od ohlásenia I. prípadu nákazy novým koronavírusom
Dlhodobý covid sa totiž často týka mladších ľudí (mediánový vek pacientov je 43 rokov). „Celkovo sme nezistili žiadny vzťah medzi vážnosťou dlhého covidu a vekom alebo obezitou. Takmer 90 % vzorky tvorili jednotlivci, ktorí mali príznaky akútneho covidu, ale zvládli ich doma bez hospitalizácie,“ priblížila iniciatíva CovidHelper, za ktorou stojí expolitik Miroslav Beblavý.
Údaje pochádzajú z 3035 dotazníkov pacientov s následkami prekonaného covidu, ktorí poskytli informácie o svojom zdravotnom stave prostredníctvom aplikácie CovidHelper.sk medzi 22. februárom a 22. marcom tohto roka.
Po covidovej infekcii ostávajú následky
Výraznejšie obmedzenia v bežnom živote po prekonaní pandemického vírusu pociťujú takmer dve tretiny respondentov (65 %). Tieto problémy sú spojené napríklad do športovými aktivitami, sústredením sa na prácu či s chodením po schodoch. „Pacienti dnes často majú k dispozícii len minimálne informácie, ako ukazuje reakcia jednej respondentky: Ďakujem, vďaka vám som sa nebála povedať lekárovi všetky svoje príznaky, hlavne za tie psychické som sa hanbila. A veľmi mi pomohlo prečítať si na konci že tie príznaky sú súčasťou postcovidoveho stavu a chce to len trpezlivosť.“
Najčastejšie symptómy nového koronavírusu
Najčastejšími príznakmi sú únava, kašeľ, bolesť hlavy a bolesť v tele. Spolu bolo doteraz identifikovaných 205 symptómov. „Naše dáta potvrdzujú, že dlhý covid má rôznorodé prejavy - obrovská únava, neschopnosť sa nadýchnuť, zabúdanie, bolestivá menštruácia - vírus si nevyspytateľne vyberá, ktorú časť tela napadne,“ podotkli autori štúdie s tým, že u drvivej väčšiny pacientov sa kombinujú rôzne problémy. Viac ako 40 % z nich má dokonca problémy zo štyroch alebo piatich úplne rôznych oblastí (srdcovocievne, dýchacie, neurologické, pohybové ústrojenstvo a zažívanie).
Úroveň 0 sú ľudia, ktorí nemajú žiadne problémy a úroveň 4 pokrýva ľudí, ktorí majú problém vykonávať základné každodenné aktivity.
„Práve títo pacienti najviac dokazujú potrebu liečby skupinou odborníkov z rôznych oblastí, ako to poznáme z postcovidových centier napríklad vo Veľkej Británii. V tejto oblasti vidíme najväčší potenciál pre ďalší výskum. Vďaka podrobnejším dátam o pacientoch ich bude možné rozdeliť do skupín, v ktorých bude možné predpovedať ich komplikácie a poskytovať im efektívnue liečbu šitú na mieru,“ dodali.