BRATISLAVA - Za premiéra Igora Matoviča sa musel opäť niekto ospravedlňovať. Najprv to bol šéf diplomacie Ivan Korčok kvôli výroku o Ukrajine, tentokrát to musela spraviť šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečív (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Podľa Matoviča totiž Európska lieková agentúra schvaľuje vakcíny pomaly. Premiér tak reagoval na výrok členky správnej rady EMA, ktorá neodporúča očkovanie neschválenou ruskou vakcínou Sputnik V.
Premiér Igor Matovič dnes zverejnil ďalší status, ktorý rozvíril vody. Tentokrát adresoval niekoľko slov riaditeľke Európskej liekovej agentúry (EMA). Podľa neho by mala zabrať a neschvaľovať vakcíny každé tri mesiace, ale každé tri týždne. Reagoval na výrok členky správnej rady EMA, ktorá zatiaľ neodporúča očkovať neregistrovanou ruskou vakcínou. Ospravedlniť sa jej musela miesto premiéra šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová.
Veľmi ma to mrzí
Štátny ústav sa chce verejne ospravedlniť dr. Christe Wirthumer-Hoche, predsedníčke dozornej rady Európskej liekovej agentúry, ktorá je zároveň aj riaditeľkou rakúskej liekovej agentúry, za vyjadrenia premiéra slovenskej republiky Igora Matoviča.
Riaditeľku ŠÚKL-u Zuzanu Baťovú „veľmi mrzí vyjadrenie pána premiéra smerom k predsedníčke dozornej rady EMA a zároveň riaditeľke rakúskej liekovej agenúry. Doktorka Christa Wirthumer-Hoche je uznávanou odborníčkou a mnohokrát v rôznych situáciách pomohla a poradila mne osobne i ŠÚKL-u. Verím, že dnešné vyjadrenie pána premiéra bolo výsledkom neznalosti procesov a neznalosti pracovného nasadenia expertov z celej EÚ, ktorí od času pandémie pracujú 24 hodín denne bez ohľadu na to, či sú Vianoce, sviatky alebo nedele. Dr. Christu Wirthumer-Hoche som dnes osobne kontaktovala a vyjadrila som jej svoje ospravedlnenie“.
Proces registrácie sa urýchliť nedá
Európska lieková agentúra zodpovedá za vedecké posúdenie vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19, ktorých samotná registrácia by za štandardných okolností trvala približne rok. Odborníci z EMA posledné mesiace neúnavne pracujú, aby sa občania EÚ vrátane Slovenska mohli očkovať vakcínami, ktoré spĺňajú veľmi prísne nároky na účinnosť, bezpečnosť a kvalitu. Slovensko ťaží z toho, že je členom EÚ a môže sa spoľahnúť na tých najlepších expertov so skúsenosťami s posudzovaním vakcín.
Proces registrácie vakcín proti COVID-19 bol nastavený tak, aby sa za žiadnu cenu neustúpilo z odborných požiadaviek na vakcíny, a aby sa zároveň proces skrátil na čo najkratší čas. Preto bol zavedený aj nástroj priebežného posudzovania ešte pred žiadosťou o registráciu, v ktorom je momentálne aj vakcína Sputnik V.
Ani EMA, ani iné liekové agentúry, však nemôžu donútiť výrobcu predkladať dáta, ktoré ešte nemá k dispozícii. Rýchlosť registrácie značne ovplyvňuje rýchlosť dodávania dát od žiadateľa, ich kvalita, rozsah a transparentnosť. Dĺžka registrácie tak priamo závisí od výrobcu a EMA ju v prípade nekompletných údajov nijako nedokáže ovplyvniť.
Milá Christa...
Dnes predpoludním zverejnil Matovič status, v ktorom adresoval niekoľko slov šéfke EMA. Išlo o reakciu na jej odporúčanie neočkovať nezaregistrovanou ruskou vakcínou. "Tak by som si teda ja tiež dovolil malý odkaz šéfke EMA - Milá Christa, všetci by sme boli veľmi radi, aby ste si v EMA na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a 7 dní v týždni - a neschvaľovali tak nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne. Ide totiž o život. A nie jeden. Ďakujem za pochopenie," napísal.
Christa Wirthumerová-Hocheová zo správnej rady EMA v diskusnej relácii rakúskej televízie ORF 7. marca povedala, že krajinám EÚ odporúča nedať Sputniku štátne povolenie na núdzové použitie, kým ešte EMA posudzuje bezpečnosť a účinnosť ruskej očkovacej látky. Proces priebežného hodnotenia sa začal minulý týždeň. Pokračovať má dovtedy, kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov pre formálnu žiadosť o povolenie vakcíny Sputnik V v EÚ.
Tvorcovia ruskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v reakcii na odporúčanie zatiaľ nepoužívať Sputnik V v utorok spochybnili nestrannosť EMA a žiadajú aj ospravedlnenie.