BRATISLAVA – Tohtoročný november bol očami odborníkov zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na väčšine územia teplotne normálny. Okrem iného spresnili, v ktorých lokalitách zaznamenali absolútne najvyššiu i najnižšiu teplotu.
Počas novembra na Slovensku prevládali anticyklonálne situácie. „Stred tlakovej výše sa často nachádzal priamo nad našou oblasťou alebo k nám tlaková výš zasahovala od východu až severovýchodu, respektíve od západu,“ vysvetlili meteorológovia. „Zároveň sa po veľkú časť mesiaca nachádzala nad severnou časťou Európy rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu,“ doplnili.
SHMÚ objasnil aj dni, kedy bolo v nižších polohách chladnejšie ako vo vyšších. „Za takýchto synoptických podmienok prúdil najmä vo vyšších hladinách ovzdušia od západu aj do našej oblasti počas viacerých dní teplý vzduch a pri zemi sa v inverznej vrstve nachádzal často relatívne chladný a vlhký vzduch.“
Teplota vzduchu
Podľa klimatológov bol november ako celok na väčšine Slovenska teplotne normálny. „Odchýlka teploty od normálu 1981-2010 dosiahla v nižších polohách väčšinou +0,5°C až +1,0°C,“ spresnili.
Úplne iná situácia ale nastala vo vysokých horských polohách. „Odchýlka priemernej mesačnej teploty od normálu bola na Chopku +3,8°C a na Lomnickom Štíte +4,0°C. Tu skončil mesiac ako celok teplotne mimoriadne nadnormálny,“ vyčíslil SHMÚ.
Absolútne najvyššiu teplotu vzduchu meteorológovia zaznamenali 3. novembra v obci Moravský Svätý Ján. Vtedy tam bolo 20,3°C.
Absolútne najnižšiu teplotu v polohách do 1000 m nad morom namerali 26. novembra v obci Vernár. Pozorovali tu -12,2°C.
Najvyššia priemerná mesačná teplota bola zistená na stanici Žihárec (+5,8 °C) a najnižšia z polôh do 1000 m nad morom na stanici Stratená (+0,3 °C).
Atmosférické zrážky
Zrážok bolo v uplynulom mesiaci málo, a preto bol podľa klimatológov ako celok suchý, čiže zrážkovo podnormálny. V Oravskej Lesnej či Telgárte sa však skončil ako silne podnormálny. „Zväčša spadlo len 15 až 30 mm zrážok,“ uviedol hydrometeorologický ústav.
Vyššie úhrny odborníci pozorovali napríklad na staniciach Zuberec – 43,0 mm, na stanici Malý Javorník – 43,6 mm a na stanici Lomnický Štít – 50,6 mm. Úplne najnižšie úhrny boli namerané v Slavošovciach – 10,1 mm a v Kamenici nad Hronom 12,0 mm.