BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za dôležité, aby ľudia počúvali v čase pandémie hlas vedcov, odborníkov či lekárov. Považuje ho za absolútne relevantný. Uviedla to po rokovaní s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou a celoplošným testovaním na COVID-19 antigénovými testami.
Odborníci podľa Čaputovej považujú za potrebné zvýšiť dostupnosť testovania. "Ľudia sa chcú testovať. Počúvam príbehy ľudí, ktorí čakajú niekoľko dní na testy," poznamenala. Bezplatné PCR testy na zistenie nového koronavírusu sú podľa hlavy štátu vecou politického rozhodnutia, kam investovať finančné a ľudské zdroje. "PCR testy sú presnejšie a zachytávajú výskyt ochorenia v širšom časovom pásme," hovorí prezidentka. Myslí si, že dostatočný počet odberných miest by sa mohol zaobstarať aj mobilnou formou, aby bolo testovanie dostupné každému.
Kľúčovým faktorom je podľa prezidentky zníženie mobility. Efekt to prináša aj v iných krajinách, kde majú ľudia obmedzený pohyb. "Ak ľuďom obmedzíme pohyb, je fér, aby ľudia z iných krajín neprichádzali na Slovensko bez kontroly," skonštatovala prezidentka. Dodala, že aj odborníci zdôraznili potrebu kontrol na hraniciach. Využiť by sa mohli aj aplikácie na kontrolu karantény.
Hlava štátu opäť pripomenula, aby zdravotníci, ktorí budú na plošnom testovaní, nechýbali potom v nemocniciach a pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. To isté platí aj pre zdravotnícky materiál a pomôcky. Personálne kapacity by nemali chýbať ani pri dohľadávaní kontaktov. Čaputová skonštatovala, že pri celoplošnom testovaní by sa tiež nemali znížiť vysoké medicínske a hygienické štandardy. Verí, že sa to všetkým zložkám podarí zabezpečiť.
Na margo dezinformácií, ktoré sa o testovaní na nový koronavírus šíria na sociálnych sieťach, prezidentka povedala, že v týchto dňoch sa s nimi Slovensko vyrovná ťažko. "Myslím, že v letných mesiacoch sme zanedbali prácu s dezinformáciami," poznamenala Čaputová.
Prezidentka sa bude zaujímať, či Kollár porušil v sobotu obmedzenia
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa bude zaujímať, či došlo alebo nedošlo k porušeniu pravidiel a obmedzení v súvislosti s autonehodou predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Je podľa nej prirodzené, že ľudia sú u ústavných činiteľov citliví na dodržiavanie obmedzení, keďže ich sami komunikujú.
"Je úplne legitímne a v poriadku, že pán Kollár bol na nejakej ceste, pretože ako ústavný činiteľ vykonáva prácu trebárs aj počas víkendu. Je to úplne normálne a prirodzené. Ale tie ďalšie okolnosti, ktoré tam sú, je dobré, aby boli hodnoverným spôsobom zodpovedané," povedala hlava štátu na utorkovej tlačovej konferencii. Otázky o okolnostiach Kollárovho konania sú preto podľa nej na mieste.
Pri sobotnej (24. 10.) nehode v bratislavských Podunajských Biskupiciach sa okrem Kollára zranili aj jeho osobný ochranca a vodič Úradu pre ochranu ústavných činiteľov. Pri nehode pomáhali záchranári štyrom osobám. Udalosť vyšetruje polícia, o presných príčinách zatiaľ neinformovala. Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová uviedla, že stav šéfa parlamentu je stabilizovaný, pričom má zlomený druhý krčný stavec. V utorok podstúpil operáciu, ktorá podľa Jurcovej prebehla úspešne.
Vzatie Dušana Kováčika do väzby je signál o dôvodnosti trestného stíhania
Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje vzatie do väzby obvineného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za významný signál o dôvodnosti trestného stíhania. Uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Prezidentka podľa neho naďalej zastáva názor, že jeho stíhanie z takých závažných trestných činov by malo byť preňho dostatočným dôvodom na rezignáciu, a to aj pri zachovaní prezumpcie neviny.
"Je zrejmé, že v tejto situácii je potrebné, aby zodpovedný orgán nezávisle a dôkladne preskúmal, či Dušan Kováčik spĺňa podmienky, aby bol držiteľom bezpečnostnej previerky, bez ktorej nemôže zastávať funkciu špeciálneho prokurátora," skonštatovala Čaputová.
V súvislosti s rôznymi medializovanými reakciami na jeho vzatie do väzby prezidentka zdôrazňuje, že nepovažuje za vhodné ani bezpečné, aby dlhodobá nečinnosť a zlyhávanie disciplinárnych orgánov bola riešená presúvaním disciplinárnej právomoci na politické orgány, pri ktorých existuje veľké riziko politického zneužitia tejto právomoci. Podľa prezidentky je potrebné riešiť problém tam, kde vzniká, a to znamená sfunkčniť disciplinárne orgány.
Právo parlamentu odvolať špeciálneho prokurátora v prípade, ak "prestane funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle alebo nestranne", by bolo podľa hlavy štátu potenciálne zneužiteľné. "Umožňovalo by nielen odvolať Dušana K. z funkcie špeciálneho prokurátora, ale aj odvolať každého budúceho špeciálneho prokurátora, ktorý by podľa parlamentnej väčšiny nevykonával svoju funkciu v súlade s jej politickými predstavami," doplnila Čaputová.