PRAHA - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár a predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček zdôraznili úlohu spolupráce Česka a Slovenska aj v rámci viacerých medzinárodných formátov. Uviedli to v utorok po spoločnom rokovaní počas prvej oficiálnej zahraničnej cesty Kollára po nástupe do funkcie.
"Dobre sme si porozumeli, rozprávali sme spolu aj o budúcej spolupráci v rámci Slavkovského formátu, V4, ktorú naša strana podporuje. Chceme, aby sme udržiavali kontakty a cez V4 aj presadzovali názory, aby nás bolo viac počuť v Európe," skonštatoval Kollár.
Priblížil, že témou spoločných rokovaní bol aj spoločný postup vo viacerých oblastiach, napríklad v oblasti čerpania finančnej pomoci z EÚ či imigrácie. Pripomenul spoločnú históriu Čechov a Slovákov, ako aj tradíciu, že prvá oficiálna cesta slovenských ústavných činiteľov vedie do ČR. Ospravedlnil sa, že návštevu neuskutočnil skôr.
Vondráček priblížil, že sa dohodli na potvrdení viacerých medzinárodných formátov i na spoločnej agende. Dodal, že pred každým spoločným medzinárodným rokovaním si zavolajú a spoločnú agendu preberú. V rámci legislatívneho procesu sa podľa neho majú parlamenty oboch krajín vzájomne čím inšpirovať.
Ako príklad uviedol rokovací poriadok slovenského parlamentu. "Samozrejme, pán Kollár má prístup o to lepší, že má aj opozičný aj koaličný pohľad," povedal Vondráček. Kollár sa vyjadril aj k návšteve hrobu Karla Gotta. Zdôraznil, že to nie je jediné miesto, ktoré v Prahe navštívi - pôjde tiež položiť kyticu k Národnému pamätníku hrdinov heydrichiády, kde si pripomenie aj boj proti fašizmu.
Vysvetlil, že návšteva Gottovho hrobu je jeho súkromná záležitosť, a poukázal na význam Gotta aj pre Slovákov. "Kľudne ma za to ukrižujte, ale majstra si vážim a veľmi rád sa na jeho hrob pôjdem pokloniť," podotkol.
Koalícia by mala hovoriť o zmenách pri voľbe zo zahraničia
Slovenská vládna koalícia by mala hovoriť o tom, či Slovákom žijúcim v Českej republike umožní hlasovať v slovenských voľbách na zastupiteľských úradoch v ČR. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus koncom mája naznačil, že možnosť voľby zo zahraničia by sa mohla rozšíriť o voľby na zastupiteľských úradoch, hoci v programe vlády sa píše o elektronickom hlasovaní. Momentálne môžu Slováci voliť zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, a to poštou.
Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne voliť všetci občania SR bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb nachádzajú.
Premiéri krajín by mali byť pragmatickí
Premiéri krajín by v ekonomicky ťažkých časoch mali byť pragmatickí, nemali by to byť len ideoví vodcovia. Aj v súvislosti s koronakrízou to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil v utorok v Prahe po stretnutí s českým premiérom Andrejom Babišom.
"V týchto ekonomicky ťažkých časoch je veľmi dôležité, aby premiéri krajín neboli ideoví vodcovia, ale aby to boli pragmatickí ľudia, ktorí naozaj vedia vyviesť krajiny z ekonomickej krízy," skonštatoval Kollár s tým, že za pragmatického lídra považuje aj Babiša.
V súvislosti s krízou zdôraznil tiež potrebu podporiť cestovný ruch. Poznamenal, že aj o tom rokovali s premiérom Babišom. Česko označil za bratskú krajinu pre Slovensko, pričom Slovákov a Čechov nerozdeľuje výrazná jazyková bariéra. Doplnil, že o podobných otázkach diskutoval aj s českým prezidentom Milošom Zemanom. Podľa Kollárových slov už Zeman dostal pozvanie na oficiálnu návštevu na Slovensko a ráta s ňou.
Kollár následne navštívil Pamätník hrdinov heydrichiády, kde si uctil pamiatku Jozefa Gabčíka, Jana Kubiša a ďalších, ktorí sa podieľali na operácii Antropoid a atentáte na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Stretol sa tiež so Slovákmi žijúcimi v Českej republike a navštívil hrob Karla Gotta.
Súčasťou delegácie bol aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Počas dňa v Prahe položil veniec na hrob Václava Havla. Zdôraznil, že Havel patrí medzi ľudí, ktorí majú obrovskú zásluhu na páde komunizmu. "Aj v 21. storočí musíme byť veľmi ostražití, aby sme chránili slobodu a demokraciu. Havel je toho príkladom, nemohol som obísť jeho hrob," povedal Šeliga a podčiarkol význam odkazu Havla pre súčasnú generáciu.