BRATISLAVA – Do systému eKarantény prešlo do pondelkovej 15. hodiny 1302 ľudí. Do miesta domácej karantény z tohto počtu prišlo 1058 občanov. V pondelok to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že tento systém sa tak už intenzívne rozbehol.
Člen permanentného krízového štábu zodpovedný za oblasť IT Ján Bučkuliak spresnil, že zo štátnych karanténnych centier bolo na základe aplikácie eKaranténa prepustených 740 repatriantov a z hraničných priechodov si takzvanú smart karanténu nainštalovalo 562 repatriantov. "Sumárne je to číslo 1302 aktívnych inštalácií a úspešných prechodov cez hraničné priechody," povedal.
Priznal, že evidujú niektoré problémy s používaním aplikácie, sú však podľa neho užívateľského charakteru. "Robili sme už analýzu a 96 percent ľudí, ktorí chceli smart karanténu, ju aj mohli využiť. Iba štyri percentá ľudí mali problém s mobilným zariadením a museli ísť do štátnej karantény," povedal Bučkuliak.
Doterajšie problémy s používaním aplikácie podľa jeho slov súviseli so slabou baterkou mobilného zariadenia, s nalepenou fóliou na prednej kamere zariadenia (čo môže spôsobovať problémy pri identifikácii repatrianta), so slabým signálom, nedostatkom pamäte v zariadení či so staršou verziou operačného systému zariadenia.
Bučkuliak priblížil, že naďalej čakajú, aby aplikáciu schválila spoločnosť Apple a dala sa tak využívať aj v zariadeniach iPhone. "Je to v schvaľovacom procese. Žiadny zásadný problém však neevidujeme," povedal. Premiér Matovič podotkol, že ak sa bude do systému smart karantény zapájať čoraz viac repatriantov, na konci týždňa už možno v štátnej karanténe nebude ani jeden repatriant.
Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR už vydal opatrenie, ktoré umožňuje osobám už umiestneným v štátnej karanténe dokončiť 14-dňovú izoláciu v domácom prostredí po preukázaní sa aktivovanou mobilnou aplikáciou eKaranténa. Potvrdenie aktivácie mobilnej aplikácie eKaranténa zabezpečí príslušník Policajného zboru v zariadení určenom štátom. Zároveň osoby, ktoré sa v zariadení určenom štátom nepodrobili laboratórnej diagnostike ochorenia COVID-19, sú povinné sa najskôr na piaty deň od vstupu na Slovensko podrobiť laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19.
"Po dobu domácej izolácie sa táto nariaďuje i osobám žijúcim s nimi v spoločnej domácnosti. Všetky osoby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť domácej izolácie, sú povinné sa bezodkladne telefonicky hlásiť na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva," informoval ÚVZ SR.
Testovaciu prevádzku tzv. smart karantény štát spustil v sobotu (23. 5.) večer na hraničnom priechode Petržalka-Berg. Postupne pribúdajú ďalšie priechody. Aplikácia sa dá zatiaľ stiahnuť len do mobilov s operačným systémom Android, spoločnosť Google ju už medzičasom schválila. Do iPhonu bude možné aplikáciu stiahnuť až po jej schválení spoločnosťou Apple.