Utorok12. november 2024, meniny má Svätopluk, Jonáš, zajtra Stanislav

VOĽBY 2020 Vysoká účasť je pozitívna z hľadiska demokracie, uviedol Slosiarik

Parlamentné voľby 2020
Parlamentné voľby 2020 (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Na sobotňajších voľbách do Národnej rady SR sa zúčastnilo 65,8 percenta oprávnených voličov. V porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2016 sa tak účasť zvýšila o približne šesť percentuálnych bodov. Ako povedal sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik, z hľadiska demokracie je to pozitívne, poslanci tak majú silnejší mandát. Slosiarik poznamenal, že dôvodom môže byť nadpriemerná mobilizácia Slovákov žijúcich či pracujúcich v zahraniční, a prvovoličov.

Sociológ Václav Hřích uviedol, že z nižšej účasti sa mobilizuje ľahšie. Podotkol, že v porovnaní s voľbami do Európskeho parlamentu či do orgánov samosprávnych krajov ten nárast nebol taký veľký. Poštou z cudziny volilo 1,67 percenta Slovákov, čo je takmer 49-tisíc voličov. Podľa Slosiarika ide o významný prírastok. Pred štyrmi rokmi obálku zo zahraničia poslalo vyše 17-tisíc voličov, čo bolo 0,65 percenta.

Sociológ priblížil, že pod zvýšenú účasť sa tak mohlo podpísať to, že Slováci v zahraničí vnímali situáciu na Slovensku ako kritickú. "Nárast počtu voličov zo zahraničia nie je prekvapujúci, ale ide o prirodzené navyšovanie. Mohli ovplyvniť, kto je nad čiarou a pod čiarou, ale nemohli meniť víťaznú stranu," priblížil Hřích. Podotkol, že voliči zo zahraničia by mohli byť zaujímaví, ak by volila aspoň polovica Slovákov žijúcich v cudzine. Vysvetlil tiež, že prieskumy zo zahraničia týchto voličov zachytiť nevedia a o ich voľbe sa tak dá len teoretizovať.

Exit poll agentúry Focus predpokladal, že do parlamentu by sa dostalo osem politických strán. Do parlamentu by sa podľa neho dostala aj koalícia Progresívne Slovensko/Spolu, ktorá v ňom získala 9,7 percenta. Vo voľbách však získala 6,96 percenta a do parlamentu sa tak nedostala. Slosiarik poznamenal, že najväčšiu odchýlku zaznamenali pri strane Smer-SD a spomínanej koalícii. Ako uviedol, dôvodom je, že na dotazníky im častejšie odmietali odpovedať staršie ročníky voličov. Strana Smer-SD bola tak podhodnotená. Vysvetlil, že odchýlka pri koalícii PS/Spolu sa zväčšila aj tým, že do exit pollu zahrnuli odhady zo zahraničia. Koalíciu z cudziny podporilo 33,3 percenta Slovákov.

Podľa oficiálnych údajov vyhralo voľby hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti s 25,02 percenta. Celkovo sa po započítaní všetkých zápisníc do parlamentu dostalo šesť strán. Na druhom mieste skončila strana Smer-sociálna demokracia s podporou 18,29 percenta a tretiu priečku obsadila strana Sme rodina s 8,24 percenta.

Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, štvrtá pozícia patrí hnutiu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú volilo 7,97 percenta voličov. Do parlamentu sa ešte dostali dve strany demokratického bloku, a to Sloboda a Solidarita s 6,22 percenta hlasov a Za ľudí s 5,77 percenta voličov. Koalícia PS/Spolu zostala s podporou 6,96 percenta tesne pred bránami Národnej rady SR. Volebná účasť dosiahla 65,83 %, čo predstavuje viac ako 2,9 milióna voličov.

Viac o téme: DemokraciaFocusMartin SlosiarikVoľby 2020
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu