BRATISLAVA - Predseda Okresného súdu v Bratislave zverejnil rozsudok, v ktorom uviedol dôvody, prečo vzal do väzby dvoch konšpiračných youtuberov Martina Daňa a Rudolfa Vaského. Podľa Jána Goliana zverejnil uznesenie súdu vzhľadom na množstvo otázok. Prípad sa podľa neho začal politicky zneužívať.
Ján Golian zverejnil uznesenie na stránke pravnelisty.sk. Ešte v polovici decembra rozhodol o vzatí do väzby dvoch youtuberov Martina Daňa a Rudolfa Vaského, ktorí sú stíhaní za prečin výtržníctva a ďalšie skutky. Podľa Goliana si tak každý môže vytvoriť vlastný názor. Súd rozhodol, že vyhrážanie bolo vážne a v žiadnom prípade nejde o satiru.
Vec sa začala politicky zneužívať
Rozhodnutie podľa neho vyvolalo množstvo otázok. „Predmetná vec sa začala politicky zneužívať a k tomuto rozhodnutiu sa vyjadrujú osoby bez znalosti spisu, tak som sa rozhodol predmetné uznesenie v anonymizovanej podobe zverejniť,“ uviedol na stránke. Zverejnením chce Golian zabrániť ďalším špekuláciám nielen v odborných, ale aj laických kruhoch. Zároveň chce vyvolať odbornú diskusiu a nebráni sa ani odbornej kritike. „Aby si každý mohol vytvoriť názor, na podklade akých skutočností som dospel k záveru, že väzobné stíhanie predmetných osôb je dôvodné,“ dodal na úvod.
Jedenásť prečinov
V rozhodnutí sa spomína celkovo jedenásť prečinov. Obaja obvinení aj prokurátor totiž podali voči Golianovmu rozhodnutiu sťažnosť. Podľa uznesenia boli splnené formálne i materiálne podmienky väzby a sú jednoznačne dané a naplnené. „Podľa Trestného zákonníka sa prečinu výtržníctva dopustí páchateľ, ktorý slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti tým, že napadne iného,“ píše sa v uznesení. „Súd v tomto smere konštatuje, že je trestný čin spáchaný verejne, ak je dokonaný obsahom tlačoviny alebo rozširovaním spisu, filmom, rozhlasom, televíziou, použitím počítačovej siete alebo iným obdobne účinným spôsobom.“
Obaja šírili obsah prostredníctvom YouTube vo svojom programe Takže tak. Vasky a Daňo sa okrem iného podľa súdu dopustili svojím konaním aj hrubej neslušnosti. „V každom prípade súd konštatuje, že v tomto smere nie je možné posudzovať len slovné vyjadrenie skutkov, ale je potrebné zohľadniť celkový prejav obvinených (teda verbálny, mimický, neverbálny, ako aj pohybové vyjadrenie “názoru”), ktorý smeruje voči konkrétnym osobám,“ píše sa ďalej v uznesení.
Nebránili sa ani vulgarizmom
Podľa súdu používali vo videách obaja miernejšie výrazy voči konkrétnym osobám ako „špina, zrúda, sprostá osoba, puča, hyena, idiot, hajzel, ch*j, tlstá sviňa…“. „Obvinení sa však vo verbálnom vyjadrení nevyhli ani najhrubším vulgarizmom, kedy vo svojom vysielaní používajú výrazy ako ”poj**aný, vyj**aný, p**a, p**oviny, ko**t…,” pričom uvedené verbálne výrazy je možné považovať za hrubú verbálnu neslušnosť. Rozhodne neobstojí obrana obvinených, že predmetné útoky neboli voči konkrétnym osobám, pretože z doteraz zabezpečených dôkazov jednoznačne vyplýva, že predmetnými výrazmi sú napádané konkrétne osoby (poškodení),“ konštatuje sudca v rozhodnutí.
Agresívny youtuber a neúspešný kandidát na prezidenta: Daňov SMER ako likvidátor mafiánskej firmy
Roxorové tyče a vyhrážanie sa smrťou
Ešte horšia časť hrubej neslušnosti je podľa súdu neverbálny prejav oboch obvinených. „V každom prípade sa nejedná o ojedinelý neverbálny prejav oboch obvinených, že voči konkrétnym osobám vykonávali neverbálne gestá prostredníctvom roxorových tyčí, k čomu dopĺňali nie ojedinele verbálne vyjadrenie o vytlčení mozgu z hláv konkrétnych poškodených, po ktorých bude striekať mozog všade, smrti dosiahnutej roxorovou tyčou,“ píše sa v uznesení.
Súd jednoznačne konštatoval, že aj miernejšie výrazy neslušnosti, ako sú vyššie uvedené v spojitosti s neverbálnym prejavom takého charakteru, „aký pravidelne produkovali obvinení, je potrebné považovať ako jeden skutok, pričom zaháňanie sa roxorovou tyčou voči konkrétnym osobám v spojitosti s konštatovaním o smrti, zabití, dobití jednotlivcov je potrebné považovať za hrubú neslušnosť“. Dôvody na väzbu u oboch sú teda jednoznačné.
V žiadnom prípade nejde o satiru
Daňo aj Vasky sa bránili tým, že sú novinári a ide len o satiru. „V tomto kontexte súd konštatuje, že po vykonaní dôkazov, najmä znaleckého posudku je konštatovanie o satire prakticky vylúčené. Podľa Stručného etymologického slovníka slovenčiny je za satiru možné považovať “ostrý výsmech; umelecké dielo kritizujúce nedostatky spoločnosti (od 18. stor.)”. Súd v tomto smere konštatuje, že prejav oboch obvinených nemá ambíciu byť umeleckým dielom, ale predstavuje konkrétne útoky postihované Trestným zákonom voči konkrétnym osobám,“ píše sa v uznesení.
Súd si bol vedomý, že nemá možnosť konštatovať, čo je možné považovať za umenie, no napriek tomu uviedol, že aj keby išlo o umelecké dielo, je potrebné dodať, že aj umeleckým dielom je možné spáchať trestný čin.
Daňové podvody
Návrh na vzatie do väzby bol doručený na OS Bratislava I v sobotu (14. 12.) večer. Sudcovi OS Bratislava I, podľa Trestného poriadku, plynula zákonná lehota 48 hodín do pondelka večera, aby rozhodol o väzobnom návrhu. Vyšetrovateľ NAKA následne vzniesol obvinenie voči Daňovi a Vaskému. Spracoval tiež podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby. „Vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie osobám M. D. a R. V. za opakujúci sa pokračovací prečin výtržníctva spáchaný formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách,“ uviedla vtedy polícia.
Daňovi bolo vznesené aj obvinenie ako samostatnému páchateľovi. „V prípade jedného skutku mu bolo vznesené obvinenie aj za prečin podnecovania,“ podotkla polícia. Obaja obvinení sa podľa vyšetrovateľa dopúšťali páchania takýchto skutkov verejne prostredníctvom internetu. Vzhľadom na prebiehajúce úkony sa polícia nemôže vyjadrovať k obsahovej stránke stíhaných skutkov ani k dôvodom navrhovanej väzby. NAKA oboch obvinených zadržala v piatok (13. 12.). Daňo čelí tiež obvineniu zo spáchania daňového podvodu. Polícia o tom informovala začiatkom decembra. Martin Daňo si mal neoprávnene uplatniť nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty v celkovej výške 187.822 eur.