BRATISLAVA – Naša domáca bryndza je probiotická bomba. Pri jej kúpe by sme však mali byť obozretní. Ak ste siahli po jednej z bryndzí, ktorú donedávna predával reťazec Tesco, zbystrite pozornosť. Bola v nej totiž zistená listéria. Baktéria môže vyvolať horúčkovité ochorenie podobné týfusu, so zväčšenou slezinou, výražkami a leukopéniou.
Inšpektori zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR v rámci vlastnej kontroly prevádzkovateľa Syráreň Havran a.s. v Senici odobrali vzorku výrobku "Tesco bryndza plnotučná 125 g" s číslom šarže L01084 a dátumom spotreby do tohtoročného 13. apríla. Výrobcom uvedeného mliečneho výrobku je senická Syráreň Havran a.s. a dodávateľom kežmarská Tatranská mliekareň a.s.
Dôvodom stiahnutia danej suroviny z trhu je nález baktérie, ktorá je pre človeka patogénna. „Vo výrobku bol zistený pozitívny nález Listeria monocytogenes. Dodaná vzorka nie je v súlade požiadavkami Nariadenia Komisie (ES) č. 2073/2005 o mikrobiologických kritériách pre potraviny,“ informuje ŠVPS SR na svojej stránke.
Surovina pochádzala z dvoch salašov. Jedným je Ing. Peter Hradiský HAMSTRA v Levoči a druhým MM AGROSPOL, spol. s.r.o. vo Valaskej. Bryndza vyrobená z uvedenej šarže bola distribuovaná do Českej republiky a v rámci Slovenska a to aj pod inými názvami. Všetky výrobky s dátumom spotreby 13. apríla 2019 sa sťahujú z trhu.
Čo je zdrojom nákazy?
Listeria monocytogenes je pre človeka patogénna. Je odolná voči vysušeniu, zmrazeniu a ľahko priľne na technologické materiály (guma, sklo, kov). Tejto baktérii sa dobre darí pri teplotách 1 až 40 °C, pričom najlepšie podmienky pre svoj rast má pri teplotách 30 až 37 °C. Zdrojom nákazy pre človeka sú hlavne zvieratá, svalové mäso, klobásy, plesňové zrejúce syry, nepasterizované mlieko, ovčí hrudkový syr a bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka, údené lososy, vákuovo balené filety z lososov; pre zvieratá nesprávne fermentovaná siláž. Takisto môže byť zdrojom nákazy čerstvá zelenina (zeler, paradajky, šalát), ktorá bola prihnojovaná čerstvým hnojom.
Ako sa ochorenie prenáša?
Listeria monocytogenes spôsobuje ochorenie, ktoré nazývame listerióza. Na človeka sa prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, najmä pri ošetrovaní, pri pôrodoch. Vstupnou bránou je poranená koža, sliznica, tráviaca a dýchacia sústava. Inkubačný čas je 1 až 4 týždne. Pri vrodenej forme ide o intrauterinnú infekciu, ktorá sa prejavuje potratom, predčasným pôrodom, pôrodom mŕtveho plodu alebo exitom novorodenca. Príčinou je rozsev miliárnych nekróz najmä v pečeni, nadobličkách, pľúcach a slezine.
Ako sa ochorenie prejavuje?
Získaná Listeria m. sa nemusí klinicky prejaviť. Pri požití kontaminovanej potravy alebo vody sa môže vyvinúť horúčkovité ochorenie podobné týfusu, so zväčšenou slezinou, výražkami a leukopéniou. Niekedy sa môže ochorenie prejaviť ako ťažká hnisavá meningoencefalitída alebo ako nekrotická angína so zdurením podčeľustných uzlín pripominajúcu infekčnú mononukleózu.
Pri všetkých prejavoch choroby je rozhodujúci imunitný stav a vek človeka. Najviac sú ohrození starší ľudia, tehotné ženy a ľudia so zníženým imunitným systémom.