Minister Maďarič by rád prenechal politiku médiám. Uvidíme, ako naloží s návrhmi Nového Času.
BRATISLAVA - „Médiá robia politiku,“ myslí si minister kultúry Marek Maďarič. A to v súvislosti s kauzou neziskovky Privilégium, kde pracovala šéfka rezortu práce Viera Tomanová. Dotáciu od jej ministerstva dostali navyše aj napriek tomu, že neplatili dane a odvody.
Ak však Nový Čas ovplyvňuje chod vecí verejných tak, ako tvrdí Marek Maďarič, máme pre politikov zopár užitočných návrhov. Tie síce určite nepotešia papalášov, väčšina bežných ľudí však bude mať z ich splnenia nepochybne radosť. Veď posúďte sami.
Odkiaľ na to vziať? Štátna kasa nie je bez dna. Politici by preto mohli urobiť jeden ústretový krok - plošne si znížiť kráľovské mzdy o polovicu.
Odkiaľ na to vziať? Túto otázku riešiť vôbec netreba. Štátny rozpočet by zrušením imunity nielenže neutrpel, ale aj získal. Pokuty skasírované od nedisciplinovaných vodičov sú súčasťou jeho príjmov a môžu sa investovať do bodu 1.
Odkiaľ na to vziať? Problém so zmenou by mali zamestnávatelia, chýbala by im pracovná sila. Vláda by však mohla zvážiť svoj plán zakázať pracovať predčasným dôchodcom a prácu by našli aj dlhodobo nezamestnaní. Peniaze by získali aj tak, že by štátne zákazky získavali nielen spriaznené firmy.
Odkiaľ na to vziať? Zdroje sa dajú získať aj znížením štátnej spotreby. Inak povedané, aby vláda začala šetriť, nepotrebovala by vysoké spotrebné dane. Čo takto zlúčiť ministerstvo kultúry a školstva. Načo máme ministerstvo financií aj hospodárstva?
Odkiaľ na to vziať? V jednoduchosti je krása. Stačilo by urobiť tak málo - pridať ministerstvu školstva aj podstatnú časť rozpočtu ministerstva obrany.
1. ZVÝŠME PLATY A DÔCHODKY
Tak o tom sníva naozaj každý. Viac peňazí v peňaženke by si určite zaslúžili učitelia, zdravotníci či vedci. Na súkromný sektor vláda dosah síce nemá, aspoň toto by však mohla urobiť. Samozrejme aj penzisti by si zaslúžili viac. Iste by ich potešil nielen vianočný, ale aj dovolenkový extra dôchodok.Odkiaľ na to vziať? Štátna kasa nie je bez dna. Politici by preto mohli urobiť jeden ústretový krok - plošne si znížiť kráľovské mzdy o polovicu.
2. ZRUŠME POSLANECKÚ IMUNITU
Kto si môže sadnúť za volant spitý pod obraz Boží a nezaplatiť pokutu ani korunu? No predsa slovenský poslanec. Chráni ho totiž priestupková imunita. Ak ho aj náhodou zastavia policajti, stačí ukázať poslanecký preukaz a je to v suchu. Nikto vám nedá fúkať, ani v prípade, ak je jasné, že ste pod parou.Odkiaľ na to vziať? Túto otázku riešiť vôbec netreba. Štátny rozpočet by zrušením imunity nielenže neutrpel, ale aj získal. Pokuty skasírované od nedisciplinovaných vodičov sú súčasťou jeho príjmov a môžu sa investovať do bodu 1.
3. MENEJ PRÁCE, VIAC DOVOLENKY
Väčšina pracujúcich Slovákov má pocit, že nemá takmer žiadny voľný čas. V zamestnaní totiž trávi neskutočne veľa hodín. Čo na tom, že zákon obmedzuje maximálnu dĺžku pracovného času, veď v robote môžete byť aj „dobrovoľne“. Alebo vám nezostane nič iné, ako si zobrať prácu domov. Nový Čas preto navrhuje, aby sa aspoň o 5 hodín znížil oficiálny týždenný pracovný čas a pribudlo 10 dní dovolenky.Odkiaľ na to vziať? Problém so zmenou by mali zamestnávatelia, chýbala by im pracovná sila. Vláda by však mohla zvážiť svoj plán zakázať pracovať predčasným dôchodcom a prácu by našli aj dlhodobo nezamestnaní. Peniaze by získali aj tak, že by štátne zákazky získavali nielen spriaznené firmy.
4. NIŽŠIE SPOTREBNÉ DANE
Motoristov trápia predovšetkým ceny benzínu a nafty. Zníženie spotrebnej dane by ich pravdepodobne stlačilo, čo v konečnom dôsledku ovplyvní aj ceny v obchodoch. Každý tovar totiž treba do predajne odviezť a náklady na prepravu tvoria časť sumy, ktorú zaplatíme pri pokladnici.Odkiaľ na to vziať? Zdroje sa dajú získať aj znížením štátnej spotreby. Inak povedané, aby vláda začala šetriť, nepotrebovala by vysoké spotrebné dane. Čo takto zlúčiť ministerstvo kultúry a školstva. Načo máme ministerstvo financií aj hospodárstva?
5. DAJME VIAC NA VZDELANIE
Slovensko by malo investovať viac peňazí do školstva a výskumu nových technológií. Bez vzdelaných ľudí totiž nemáme žiadnu šancu dobehnúť najvyspelejšie krajiny sveta. O tom, že to ide, svedčí aj životná úroveň vo Švajčiarsku a v škandinávskych krajinách, ako je napríklad Švédsko či Fínsko.Odkiaľ na to vziať? V jednoduchosti je krása. Stačilo by urobiť tak málo - pridať ministerstvu školstva aj podstatnú časť rozpočtu ministerstva obrany.