BRATISLAVA - Odsúdenie dvoch exministrov SNS je pre Slovensko dobrá správa. Zatiaľ čo dvaja vysokopostavení politici majú opletačky so súdmi, v úzadí sa môžu usmievať "Slotovi nástenkári". Sú to ľudia, ktorí mali z tendra reálne profitovať. Všetci sú právnici. A všetci mali blízko k Slotovej SNS. Dnes si žijú v honosných domoch a v relatívnom bezpečí.
Prví odsúdení za 3,6 miliardový (slovenských korún) nástenkový tender padli. Dvaja exministri SNS, Marian Janušek a Igor Štefanov dostali 12, resp. 9 rokov väzenia. V skutočnosti však výhody z tendra čerpal niekto iný. Sú to ľudia veľmi blízki politikovi a exšéfovi SNS Jánovi Slotovi. Jemu spolu s Jurajom Hatvanym, Norbertom Hubinským, Jurajom Mravčákom a Viktorom Tretinom malo skončiť vo vreckách prostredníctvom firiem Avocat a Zamedia 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť.
Kľúčovým človekom za tendrom je Ján Slota. Toho vídať v centre mesta vo fialovom dome na námestí Žiliny. Podľa našich zdrojov v zásade nerobí nič, často ho vídať v miestnych pohostinstvách popíjať. V tomto fialovom dome Slota prenajíma reštauráciu, hore je byt, kde by mal bývať. Pod budovou sa nachádzajú parkovacie miesta.
Juraj Hatvany
Patril k častým návštevníkom centrály SNS za čias Jána Slotu. Považuje sa za jeho dvorného advokáta. Súčasný poslanec parlamentu Gábor Gál, Hatvanyho spolužiak z vysokej školy, o ňom vyhlásil, že je Slotov kamarát. Býva v Kráľovej pri Senci. Jazdil na luxusnom Porsche. S manželkou Milotou boli návštevníkmi žilinského bálu, ktorý organizoval exšéf SNS. Pôsobil aj ako nominant SNS v Slovenskej pošte.
Norbert Hubinský
Ďalším spoločníkom kontroverznej firmy Avocat je Norbert Hubinský. Žije v honosnej vile v Jablonovom pri Lozorne. Jeho meno figuruje podľa obchodného registra vo viacerých spoločnostiach.
Juraj Mravčák
Do tretice figuruje v predstavenstve firmy Avocat aj Juraj Mravčák. Právnik pochádza zo Žiliny. Podľa našich informácií má dobré kontakty na stranu Smer.
Sedel tiež v správnej rade štátnych Železníc Slovenskej republiky. Na manželku Oľgu Mravčákovú je podľa katastra napísaný dom v Rusovciach pri Bratislave. Zaujímavé je, že podľa webu ministerstva spravodlivosti Oľga Mravčáková pôsobila ako sudkyňa až do roku 2013.
Viktor Tretina
Kontroverznou osobou je aj Viktor Tretina. Jeho meno stojí za firmou Zamedia. Tá v nástenkovom tendri zastupovala konzorcium štyroch firiem. Zamedia vznikla len mesiac po parlamentných voľbách v roku 2006. Slotov blízky človek pochádza zo Žiliny. Zamedia sídlila v budove Žilinského večerníka, ktorému šéfoval Tretina. Pôsobil v ňom aj niekdajší Slotov tajomník Georges Gansé z Beninu. Dnes si firma uvádza sídlo v Bratislave na Šancovej ulici. Nám sa ju tam však nepodarilo nájsť. Nič ani nenaznačuje, že by na tejto adrese reálne fungovala.
Tretina podľa našich informácií žije so svojou priateľkou u nej v byte v Žiline. Pracuje ako obchodník a ponúka vína rakúskej značky Dockner. Tretina by sa mal tiež zbavovať svojich firiem. Niektoré mal prepísať na svoju priateľku. Dnes jazdí na staršej Toyote Land Cruiser, pričom v minulosti ho bolo vídať na oveľa luxusnejších kúskoch.
Firma Avocat
Podľa finančného portálu finstat.sk tržby firmy Avocat od roku 2009, kedy zarobila 2,4 milióna eur, postupne klesajú. Najväčšie zisky, teda v rokoch 2009 a 2010, zaznamenala firma na konci prvej Ficovej vlády. V nej bola aj koaličná SNS a HZDS Vladimíra Mečiara.
O čom je nástenkový tender
Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany - Marián Janušek a neskôr jeho nástupca Igor Štefanov.
Štát zmluvu zrušil, firmy ale zarobili
Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem Avocat a Zamedia však malo skončiť viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť. Rozsudok nie je právoplatný, odvolanie podala prokurátorka aj obžalovaní exministri.