BRATISLAVA - Hubárska sezóna je v plnom prúde. Milovníci lesných prechádzok sa čoraz častejšie chvália plnými košíkmi krásnych, veľkých a chutných úlovkov. Dažďa máme na Slovensku v posledných dňoch priveľa, čo signalizuje výdatnú hubačku. S touto vášňou sú, žiaľ, spojené aj riziká. Viete, čo treba dodržiavať? Hovorkyňa banskobystrických policajtov Petra Kováčiková prezradila, ako predísť zbytočným problémom.
Aktuálny výskyt húb na Slovensku
(Zdroj: Nahuby.sk)
Načo netreba zabudnúť?
Milovníci hubárčenia by pred tým, ako sa vyberú do lesa, nemali zabudnúť na niekoľko dôležitých opatrení. Ako informovala Kováčiková, jednou s najdôležitejších vecí je mať pri sebe vždy nabitý mobilný telefón. "Ďalšou veľmi dôležitou skutočnosťou je, či idete do lesa sám, alebo spolu so skupinkou ľudí. V prípade, že radšej hubárčite sami, je dobré, aby vaši príbuzní, či známi vedeli, kam sa chystáte a kde sa budete približne nachádzať," upozornila hovorkyňa. V takýchto prípadoch je veľmi užitočné uviesť aj plánovaný čas návratu.
Kvalitné oblečenie a doplnenie energie
V prípade, že sa vyberiete do lesa, nezabudnite na vhodný odev a obuv. Nikdy netreba zabudnúť ani na tekutiny a občerstvenie, ktoré dodá hubárovi stratenú energiu. Po niekoľkých hodinách a desiatkach prejdených kilometrov sa totiž veľké množstvo energie prirodzene spotrebuje. Všetky spomenuté veci sú prospešné aj v momente, keď sa pri zanietenom hubárčení stratíte. V tom momente by mal nastúpiť zdravý rozum, zachovať pokoj a porozhliadnuť sa po okolí.
"Pokiaľ však vôbec netušíte, kde ste sa zatúlali, je na mieste zavolať políciu a záchranné zložky a hlavne po oznámení na políciu sa už nepremiestňujte – zostaňte na jednom mieste. V takýchto prípadoch je skutočne dobré začať čím skôr, kým nepadne tma, ktorá sťažuje pátranie," upresnila Kováčiková. Zalarmovať políciu by okamžite mali aj príbuzní, ktorí poznali čas vášho návratu, ku ktorému nedošlo. Bezodkladne sa obrátiť na políciu je potrebné aj vtedy, ak existujú akékoľvek obavy zo strany príbuzných o vašom ohrození života a zdravia a vy nedvíhate svoj mobilný telefón.
Hubárom sa taktiež odporúča, aby na svojom oblečení mali vždy reflexný prvok. Starší a chorí ľudia by pre prípad zablúdenia mali pri sebe nosiť vždy potrebnú dávku predpísaných liekov. Takto vybavení hubári môžu ísť pokojne do obľúbeného lesa a vychutnať si hubárčenie plnými dúškami.
Pozor na otrávenie
Platí všeobecné odporúčanie. Zbierajte len huby, ktoré dobre poznáte a konzumujte ich po tepelnej úprave. Otrava hubami sa prejavuje bolesťami brucha, zvracaním, hnačkami, môže sa objaviť celková slabosť, zníženie tlaku, zvýšenie tepu a búšenie srdca. Pri veľmi jedovatých hubách dochádza k poškodeniu čriev a obličiek.
Ak dôjde k otrave, odborníci odporúčajú vyvolať zvracanie, či požiť živočíšne (čierne) uhlie. Na zapitie je dobrý čierny čaj. Následne treba vyhľadať lekársku pomoc.