BRATISLAVA - Benátska komisia dnes prijala stanovisko, ktorým na otázky slovenského prezidenta Andreja Kisku ohľadom sporu o nevymenovaní sudcov Ústavného súdu SR priamo neodpovedala, odkázala ho na názor väčšiny pléna Ústavného súdu (ÚS). Prezident však stanovisko Benátskej komisie rešpektuje. TASR o tom informoval šéf komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Roman Krpelan.
"Odpoveď Benátskej komisie, žiaľ, nie je takým silným impulzom, aby sme raz a navždy vyriešili patovú situáciu pri menovaní sudcov Ústavného súdu. Napriek tomu prezident Andrej Kiska rešpektuje stanovisko, ku ktorému Benátska komisia dospela, a ako prezident je pripravený konať tak, ako verejne sľúbil," povedal Krpelan.
Trinásťčlenné plénum ÚS je nekompletné po tom, ako prezident odmietol vymenovať sudcov na celkovo tri uvoľnené miesta. Odmietnutí kandidáti, ktorých v minulom volebnom období schválila Národná rada SR, podľa neho nespĺňali nároky spojené s takýmto postom. Došlo k sporom, či na takýto postup mal oporu v ústave, pričom ÚS rozhodol, že prezident porušil práva sťažujúcich sa kandidátov. Kiska označil rozhodnutia ÚS ako vnútorne rozporné.
Benátska komisia však uviedla, že nemôže plniť úlohu nadnárodného arbitra a nechce vstupovať do rozhodnutia, hoci uznáva, že nie je výkladom ústavy tak, ako je upravený v ústave a v zákone o ústavnom sude, informoval Krpelan. "Z odporúčaní Benátskej komisie vyplývajú vzájomne podmienené úlohy pre všetkých zainteresovaných. Dôležitým krokom a úlohou Ústavného súdu je uzavrieť existujúce sťažnosti odmietnutých kandidátov. Prezident bude konať ihneď, ako ÚS v súlade s odporúčaním Benátskej komisie odpovie, či jeho rozhodnutia o ich nevymenovaní boli opodstatnené, a ktorí z pôvodných kandidátov sú ešte stále oficiálne kandidátmi na sudcu či sudkyňu Ústavného súdu," uviedol Krpelan.
Prezident podľa jeho slov zároveň privítal odporúčanie Benátskej komisie, aby Národná rada SR novelou ústavy sprísnila podmienky a proces výberu kandidátov na sudcov ÚS, pričom k tomu sa zaviazala aj vláda SR vo svojom programovom vyhlásení. "Vláde a parlamentu nič nebráni konať a navrhnúť prísnejší výber budúcich kandidátov na sudcov a sudkyne Ústavného súdu," dodal Roman Krpelan.