BRATISLAVA - Na podporu občianskych hliadok v rómskych komunitách má ísť 10 miliónov eur. Ako sa uvádza na internetovej stránke rezortu vnútra, v rámci operačného programu Ľudské zdroje pripravuje ministerstvo výzvu pre 1403 miest a obcí zo všetkých slovenských krajov, s výnimkou bratislavského, identifikovaných na základe indexu podrozvinutosti z Atlasu rómskych komunít. Výzva na podporu projektu Miestne občianske poriadkové služby by mala byť zverejnená v apríli a finančné prostriedky majú zabezpečiť Európske investičné a štrukturálne fondy.
„Verím, že projekt Miestne občianske poriadkové služby nadviaže na projekt Rómske občianske hliadky. V minulosti bol projekt hliadok natoľko úspešný, že po jeho ukončení mnoho miest a obcí v ňom pokračovalo a hliadky financovalo z vlastných zdrojov. Preto som sa rozhodol, že urobím všetko pre to, aby projekt pokračoval a začal sa realizovať v roku 2017. Nielen samosprávy, ale i ľudia ho potrebujú," uviedol na margo projektu splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Podľa riaditeľky odboru pre inklúziu marginalizovaných rómskych komunít MV SR Lucie Rozkopálovej je projekt považovaný za veľký prínos pri integrácii marginalizovaných rómskych komunít do spoločnosti.
„Projekt podporí prácu takzvaných občianskych hliadok, teda miestnych občanov, ktorí majú k danej marginalizovanej komunite hlbší a dôvernejší vzťah, vďaka čomu môžu spĺňať mediačnú úlohu pri komunikáciami so štátnymi inštitúciami," uviedla.
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že občianske hliadky nebudú suplovať činnosť polície, ale v niektorých prípadoch im budú nápomocné. Ich význam by podľa rezortu mal spočívať aj v efektívnom riešení náročných a konfliktných situácií v rámci komunity a pri komunikácii so sociálne vylúčenými osobami.
Fondom dávame menšinám isté prvky kultúrnej autonómie, tvrdí Rávasz
Vďaka Fondu na podporu kultúry národnostných menšín si bude môcť každá menšina rozhodnúť o svojich kultúrnych prioritách autonómne. Po rokovaní vlády, ktorá dnes schválila zákon o fonde, to povedal vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd), ktorý sa na príprave právnej normy spolupodieľal.
"Dávame isté prvky kultúrnej samostatnosti, samosprávy pre menšiny. Vnímam to ako veľmi pozitívny krok. Menšiny budú môcť rozhodovať o svojich strategických prioritách," uviedol Ravasz. V prípade maďarskej menšiny dúfa, že fond prispeje ku kvalitnejším produktom v oblasti kultúry. "Chceme podporiť aj regióny," doplnil.
Na základe schváleného zákona má vzniknúť Fond na podporu kultúry národnostných menšín, ktorý má byť verejnoprávnou inštitúciou. Fond bude poskytovať finančné prostriedky na osvetovú, vzdelávaciu aj edičnú činnosť, podporovať bude umeleckú tvorbu, organizáciu kultúrnych podujatí, vedu a výskum v oblasti kultúry.
Ďalej edukačné aktivity prispievajúce k bližšiemu spoznaniu a porozumeniu medzi občanmi slovenskej národnosti a občanmi patriacimi k národnostným menšinám a etnickým skupinám. Podpora bude zameraná aj na ochranu, odborné spracovanie, digitalizáciu kultúrneho dedičstva národnostných menšín i na aktivity zástupcov národnostných menšín v oblasti kreatívneho priemyslu.