BRATISLAVA - Štrasburg nie je Bratislava a europarlament nie je stranícky zjazd Smeru. Presvedčil sa o tom na vlastnej koži premiér Robert Fico. Zatiaľ čo doma sa teší veľkej pozornosti a všade, kam sa hne, sú kamery a jeho fanúšikovia, v srdci Európy zaujíma zrejme málokoho. Keď svojim prejavom končil slovenské predsedníctvo, europoslanci ho úplne odignorovali. Ba čo viac, vykašľala sa na neho aj vlastná strana a smerácki europoslanci.
Fico zažil v Štrasburgu pri svojom prejave menší trapas. Keď končil prejav o slovenskom predsedníctve, takmer nikto ho nepočúval. Ten, kto by však sledoval správy z premiérovho Facebooku, by nadobudol dojem, že na slovenského premiéra je nachystaná celá sála.
Záleží však od uhla pohľadu. Pohľad z inej strany odhaľuje, že v europarlamente záverečný prejav Fica počúval iba málokto. Všimli si to slovenskí europoslanci.
Asi si pomýlil stranícky zjazd
Nezáujem o prejav zaznamenal aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec. Ten si servítku pred ústa nedával. "Fico narieka, že ho dnes v Štrasburgu nikto nepočúval. Asi si to tu pomýlil s nejakým straníckym zjazdom, pretože v slušnej spoločnosti majú pozornosť inšpiratívni a odvážni ľudia. Ako dve dámy z Iraku, ktorým sme dopoludnia odovzdali Sacharovovu cenu, alebo pred dvomi rokmi pápež František. V slušnej spoločnosti nepočúvame ľudí, ktorí klamú, nadávajú novinárom a kryjú zlodejov," zareagoval Štefanec.
Veľký kontrast zaznamenal ďalší europoslanec Miroslav Mikolášik. "V kontraste snímka vpravo ukazuje prítomnosť poslancov v pléne o 15:00, keď tam p. Fico hodnotil slovenské predsedníctvo. Počas toho, ako rečnil, v snemovni úplne chýbala frakcia socialistov, dokonca za Smer prišli po 40 minútach prejavu (až) dvaja europoslanci," zhodnotil Mikolášik.
Hazard s EÚ
Fico hovoril v europarlamente o veľkom hazarde s EÚ. "S unikátnym projektom, ktorý nikde na svete neexistuje, dnes trestuhodne hazardujeme," skonštatoval Fico. Vyzval národných lídrov v členských štátoch EÚ, aby neriešili svoje vnútropolitické problémy na úkor európskym tém. Dodal, že dôsledky britského a talianskeho referenda pociťuje celá Európa.
Ďalej vymenoval úspechy slovenského predsedníctva v Rade EÚ – napríklad ratifikáciu parížskej klimatickej dohody, schválenie budúcoročného rozpočtu EÚ, alebo spustenie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. Vyjadril nádej, že koncept tzv. efektívnej solidarity, ktorý Slovensko predložilo počas svojho predsedníctva, sa stane súčasťou reformy únijného azylového systému.
Úspechy v tieni káuz
Hoci z pléna europarlamentu zaznalo viacero pozitívnych hodnotení na adresu slovenského predsedníctva, našli sa aj kritické hlasy. Tie súviseli s kauzou údajne predražených zákaziek pri organizácii podujatí v rámci predsedníctva a postojom slovenskej vlády k riešeniu migračnej krízy. O vyjasnení z korupčných podozrení hovorila v prejave najmä nemecká europoslankyňa Beatrix von Storch.
Na tlačovej konferencii sa Fico vyjadroval aj k obvineniam bývalej pracovníčky ministerstva zahraničných vecí SR Zuzany Hlávkovej. Považuje ich za osobný útok na ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.
Pozrite si prejav Fica