BRATISLAVA - Hoci od konca druhej svetovej vojny uplynulo už viac ako 70 rokov, zanechala po sebe také množstvo stôp, že ich po celom Slovensku nachádzame dodnes. Reč je o nevybuchnutej munícii. Pozrite sa, v ktorých oblastiach číha najviac nebezpečných nástrah.
Bratislavský kraj
Podľa policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej sú lokality s najväčším výskytom munície obvody Bratislava III a Bratislava IV. Okrem nich zvyknú byť privolávaní pyrotechnici aj do okolia Železnej studničky či Pezinskej Baby. Dodnes ľudia nachádzajú rôzne delostrelecké granáty, míny, ručné granáty, letecké bomby a pechotnú muníciu do ručných zbraní. Na ilustráciu, v roku 2014 pyrotechnici zaistili 379 kusov munície a v minulom roku 2015 dovedna 328 kusov streliva.
Nová sovietska zbraň, ktorá spôsobila paniku v 2. sv. vojne: Hitlerove vojská z nej mali hrôzu
Trnavský kraj
„Najčastejšou oblasťou, v ktorej zasahujú naši pyrotechnici pri nevybuchnutej munícii z II. svetovej vojny, je oblasť Záhoria. Zväčša likvidujú 82-milimetrové delostrelecké míny vyrobené v Sovietskom zväze. Často sú volaní do obce Unín, kde bolo počas vojny sovietske poľné letisko. Tu zvyčajne nachádzajú delostreleckú muníciu prerobenú na leteckú. Najväčší nález zaznamenali v minulosti pri výstavbe golfového ihriska pri Senici, kedy našli až 35 kusov nevybuchnutej munície,“ uviedla Martina Kredatusová, hovorkyňa KR PZ v Trnave.
Nitriansky kraj
Najviac pyrotechnických zásahov v rámci Nitrianskeho kraja polícia eviduje v lokalitách miest Šahy, Štúrovo, Levice a Komárno. „V týchto územných častiach boli počas druhej svetovej vojny zvádzané najťažšie boje a bolo vykonané aj rozsiahle bombardovanie. Povojnovú munícii zvyčajne nachádzajú obyvatelia týchto miest v jarných a jesenných mesiacoch pri obrábaní polí alebo pri stavebných úpravách starých rodinných domov,“ dodala nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Trenčiansky kraj
Podľa trenčianskej policajnej hovorkyne Eleny Antalovej pyrotechnici najčastejšie nachádzajú ručné granáty československej či nemeckej výroby, ale aj puškové nemecké granáty. Veľmi často tiež objavujú delostrelecké granáty a delostrelecké míny, niekedy dokonca rumunskej výroby. Na muníciu z II. svetovej vojny môžete natrafiť od Valaskej Belej až po myjavské kopanice. Často sú hlásané jej nálezy v Chocholanskej doline, pri obci Moravské Lieskové, v oblasti pohoria Vtáčnik, Strážovských vrchov a v okolí obce Lazy pod Makytou.
Žilinský kraj
„Za roky 2009 až 2016 sme v Žilinskom kraji zaistili delostrelecké granáty, delostrelecké míny, ručné granáty, letecké bomby, protipechotné a protitankové míny, špeciálnu munícia, iniciátory, pechotnú muníciu a trhaviny,“ vymenovala Jana Balogová, hovorkyňa KR PZ v Žiline. V rámci Žilinského kraja možno nájsť najviac munície z II. svetovej vojny v okolí Ružomberka a Liptovského Mikuláša, kde prebiehali najväčšie boje. Za druhú najrizikovejšiu oblasť možno považovať okolie Trstenej, Tvrdošína a Námestova.
Banskobystrický kraj
Banskobystrický kraj je na nálezy nevybuchnutej munície pomerne bohatý. Pyrotechnici ju často likvidujú v oblasti Starohorských, Kremnických a Štiavnických vrchov. Zasahovať zvyknú aj vo Zvolenskej kotline, na Krupinskej planine, Revúckej vrchovine či na Poľane. K munícii museli v rokoch 2011 až 2015 pyrotechnici vyraziť 1148-krát, informovala Mária Faltániová, hovorkyňa KR PZ Banská Bystrica.
Prešovský kraj
Podľa Daniela Džobanika, hovorcu KR PZ Prešov, sa v Prešovskom kraji objavujú delostrelecké granáty a míny, ručné granáty, protipechotné míny, protitankové míny či pechotná munícia do ručných zbraní. „Najviac ich bolo v okresoch, kde sa bojovalo počas I. a II. svetovej vojny – vo Svidníku, v Humennom, Medzilaborciach, Snine a Bardejove,“ doplnil Džobanik. V roku 2015 pyrotechnici v spomínaných lokalitách zasahovali 137-krát a zaistili 386 kusov munície.
Košický kraj
„Medzi najčastejšie druhy nálezov patria delostrelecké míny, delostrelecké strely rôznych kalibrov, ručné granáty a pechotná munícia menších kalibrov, všetko z obdobia II. svetovej vojny. Taktiež boli nájdené letecké bomby (pumy), z toho jeden kus v blízkosti základov rodinného domu,“ informovala Jana Mésarová, hovorkyňa KR PZ Košice a dodala, že pumy boli nájdené pri rôznych rekonštrukčných a stavebných prácach, ale aj pri hľadaní húb. Medzi rizikové lokality patria katastre obcí Moldava nad Bodvou, Čečejovce, Drienovec, Turňa nad Bodvou, Košický Klečenov a Sobrance. Už v prvom polroku 2016 pyrotechnici zlikvidovali 117 kusov munície z obdobia druhej svetovej vojny.
Čo robiť s nájdenou muníciu?
Košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová radí nedotýkať sa jej a nemanipulovať s ňou. Nález treba oznámiť polícii a ideálne je na mieste vyčkať až do jej príchodu. Potom muníciu príde zaistiť pyrotechnik. Nález munície je občan povinný nahlásiť.
Nebezpečná je aj po rokoch
„Ak sa nájde munícia, ktorá bola vystrelená alebo má poškodený iniciátor (čiže je spustený celý iniciačný reťazec), stačí len malý nepatrný pohyb a môže dôjsť k explózii. Nakoľko sa pri výrobe munície kládli vysoké požiadavky na ich stabilitu a stálosť, boli munícia a jej časti (iniciátor) vyrobené tak, aby aj po toľkých rokoch odolali poveternostným podmienkam a nebola ohrozená ich funkčnosť. Čiže, ak sa aj zdá, že vonkajšie časti munície sú prehrdzavené, ich vnútorné časti sú vo vynikajúcom stave,“ upozornila Mésarová.