BRATISLAVA - Colníci pri obci Veľký Meder v noci na pondelok zadržali štyri autá s migrantmi, ktoré prišli z Maďarska. Jedno z vozidiel údajne odmietalo zastaviť, preto po ňom začali strieľať. Doplatila však na to mladá Sýrčanka (26), ktorá skončila v nemocnici, kde jej z chrbta vybrali projektil. Incident sa nezaobišiel ani bez záujmu zahraničia. Viaceré médiá uverejnili reakciu zástupcu organizácie pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW), ktorý sa vyjadril, že takéto konanie je absolútne neprijateľné. Na slovenské úrady apeluje aj agentúra OSN pre utečencov a žiada o prešetrenie.
Slovenskí colníci zadržali autá s migrantmi: Strhla sa streľba, Sýrčanku museli operovať
Podľa hovorkyne Finančnej správy Patrície Macíkovej colníci zastavovali a kontrolovali autá pri obci Medveďov. Približne pol hodinu po polnoci tadiaľ prechádzali štyri vozidlá, v smere od štátnej hranice s Maďarskom. Išli tesne za sebou asi desať kilometrov. Pred vjazdom do Veľkého Mederu ich hliadka vyzvala na zastavenie. Traja vodiči výzvu poslúchli a colníci zistili, že autá sú plné pravdepodobne nelegálnych migrantov.
"Štvrté motorové vozidlo výzvu neuposlúchlo a prudkým manévrom sa snažilo ujsť. Šofér svojím konaním ohrozil troch colníkov. Prevádzača sa snažili zastaviť najskôr varovnými výstrelmi. Keď ani po tom nezastavil, colník opakovane vystrelil. Auto následne zastavila po približne 400 metroch policajná hliadka. Malo prestrelené zadné pneumatiky, pričom došlo k zraneniu jedného cestujúceho. Zranenú osobu ošetrila rýchla zdravotná pomoc," dodala Macíková.
Sýrčanku s postreleným chrbtom previezli do nemocnice v Dunajskej Strede, kde sa podrobila operácii. Momentálne by mala byť v stabilizovanom stave, ale stále sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Čo na to reakcie zahraničia?
Agentúra OSN pre utečencov žiada úrady na Slovensku, aby incident prešetrili, informovala dnes AP. Regionálny hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov v Budapešti Babar Baloch uviedol, že vyšetrovanie je potrebné na "zabezpečenie zodpovednosti". Dodal, že správa hraníc jednotlivých krajín musí konať v súlade so záväzkami na ochranu žiadateľov o azyl a je potrebných viac "legálnych ciest" v Európe, aby sa utečenci vyhli nástrahám pašerákov.
V niekoľkých britských médiách sa objavilo aj vyjadrenie mediálneho riaditeľa HRW Andrewa Stroehleina, ktorý povedal, že je poburujúce, ak slovenské orgány strieľajú na nevinných ľudí utekajúcich pred vojnou a chudobou. Podľa neho colníci mohli použiť aj alternatívne spôsoby na zastavenie vozidla "bez toho, aby sa uchyľovali k streľbe naň".
Niektorí nezabudli podotknúť, že Slovensko, spolu s Maďarskom, Českou republikou a Poľskom, boli vnímané ako najnepriateľskejšie členské štáty EÚ v prijímaní utečencov, pretože odmietali povinné kvóty pre premiestňovanie žiadateľov o azyl.