BRATISLAVA – Tím lekárov a sociálnych pracovníkov Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety s názvom Tropic team ošetrí ročne približne 55.000 pacientov v 31 krajinách sveta. Miestnym ženám tiež pomáha rodiť, robí i chirurgické zákroky. Humanitárna pomoc je podľa rektora školy Vladimíra Krčméryho stále potrebná, a to najmä v Afrike či pre utečeneckú krízu a situáciu na Blízkom východe.
Tropic team sa aktuálne najviac angažuje v Burundi, Rwande, Keni, Iraku, Libanone, Indii či Kambodži. "Venujeme sa najmä prevencii a liečbe AIDS, malárii a ďalším tropickým chorobám," povedal Krčméry. Zdravotnícke služby poskytuje tím lekárov aj migrantom v rámci krízy na Blízkom východe "od Iraku až po Slovinsko". Z 31 krajín pôsobia slovenskí lekári v 26. "Vo zvyšných zamestnávame cudzincov a miestnych občanov," informoval. Na projektoch sa ročne zúčastňuje približne 50 členov Tropic teamu.
Vysoká škola vznikla ako nezisková organizácia v roku 2002. Je členom Európskej asociácie univerzít (EUA Brusel) od roku 2011 a signatárom Veľkej charty bolonskej univerzity 2007. Uskutočňuje 116 študijných programov, z ktorých niektoré sa dajú v stredoeurópskom regióne študovať iba na domácich a zahraničných pracoviskách školy. "Ide napríklad o misiológiu, zubnú techniku, zdravotnícky manažment, administráciu či tropické zdravotníctvo," dodal Krčméry.