Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Šikana na slovenských školách: Deti sa nemajú s problémom na koho obrátiť

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

BRATISLAVA - Občianske združenie Náruč - Pomoc deťom v kríze spravilo v rámci projektu Bližšie k deťom prieskum, z ktorého vyplynulo, že deti sa cítia byť ohrozené vo svojej rodine, ale aj v škole. Ako informovala realizátorka prieskumu Mariana Sedliaková zo združenia, prieskum bol zameraný na výskyt násilia v živote detí.

"Veľké percento detí uviedlo, že sa už niekedy stretlo so šikanou, prípadne, že majú spolužiaka či spolužiačku, ktorých niekto zosmiešňuje alebo ponižuje," poznamenala. Na druhej strane však výsledky prieskumu ukázali, že väčšina detí sa má v prípade núdze na koho obrátiť a vedia, koho požiadať o pomoc. Do prieskumu združenie zapojilo 602 žiakov zo štvrtých až siedmych ročníkov základných škôl, robilo ho od mája 2014 do septembra tohto roku. Respondentmi boli dievčatá i chlapci, z vidieku ich bolo 140, z miest 462.

Prieskum rozdelilo združenie Náruč - pomoc deťom v kríze do viacerých okruhov, deti odpovedali na jednotlivé výroky. Z ich odpovedí vyplýva, že šesť až osem percent z nich zažilo vo svojej rodine nejakú formu násilia. Deti uvádzali zo strany dospelých nevhodné dotyky, krik, ponižovanie, vulgárne správanie či dokonca bitku.

"V meste sme medzi chlapcami a dievčatami nezaznamenali výraznejšie rozdiely. U detí na vidieku sa však ukázalo, že v rodine sa násilím cíti byť ohrozených 12 percent chlapcov a tri percentá dievčat. Zároveň sme u detí z vidieka zaznamenali výrazný odskok aj v oblasti zázemia," vysvetlila Sedliaková zo združenia. Až 24 percent chlapcov z vidieka sa podľa nej so svojimi problémami nemá na koho obrátiť, prípadne sa nemôže zveriť rodičom. Ako ďalej uviedla, "toto môžeme interpretovať ako výsledok vyššej prítomnosti rodových stereotypov na vidieku". Chlapci môžu byť podľa jej slov konfrontovaní a vedení k stotožneniu sa s tvrdým chlapom, ktorý sa nikomu nezdôveruje a svoje problémy si necháva pre seba. "Z tohto pohľadu vnímame túto skupinu ako viac ohrozenú," dodala. 

Deti však vnímajú ako ohrozujúce i prostredie mimo rodiny. Viac ohrozené sa cítia byť deti v meste, a to najmä chlapci, podľa prieskumu 29 percent. "Ako sa ukázalo, veľmi závažným problémom je šikana. Z odpovedí detí vyplynulo, že už niekedy boli svedkami šikany a 20 percent uviedlo, že boli jej obeťami," upozornila Mariana Sedliaková. Ako najčastejšie formy šikanovania na školách deti uvádzali verbálne útoky, zosmiešňovanie a vylučovanie z kolektívu. Takmer 50 percent malých respondentov uviedlo, že majú v triede spolužiaka či spolužiačku, ktorým sa ostatní často posmievajú a zabávajú sa na ich úkor. Miernu odchýlku združenie zaznamenalo u školáčok z mesta, kde to bolo 63 percent. 

"Náš prieskum sa svojím zameraním orientoval na všeobecné zmapovanie oblastí násilia, s ktorými sa deti stretávajú. Jeho výstupy naznačujú, že výskyt násilia v živote detí je nezanedbateľný. Potvrdilo sa, že deti násilie trápi doma i v školskom prostredí. Je zrejmé, že takýto stav je pre deti ohrozujúci, preto treba rozhodnejšie pristupovať k jeho odstráneniu," uzavrela realizátorka prieskumu Mariana Sedliaková zo združenia Náruč - Pomoc deťom v kríze.

Viac o téme: ŠikanaNáruč - Pomoc deťomBližšie k deťom
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu