BRATISLAVA - Slovenskí vojaci vycestujú na vojenské cvičenie s názvom Balaton 2015, ktoré sa uskutoční v Maďarsku od 15. októbra do 15. decembra. Vyslanie vojakov dnes odobrila vláda. Cvičenie organizuje Maďarsko v súvislosti s riešením migračnej krízy.
Na základe požiadavky náčelníka Generálneho štábu obranných síl Maďarska vláda schválila mandát pre celkom 30 vojakov. Premiér Robert Fico oznámil, že v piatok (30.10.) na cvičenie odcestuje zatiaľ čata s 21 vojakmi. Slovensko je pripravené doplniť ju o ďalších mužov. Spolu s vojakmi pôjde do Maďarska aj vojenská technika na prevoz osôb, materiálu, žeriav, cisterny na pitnú vodu.
"Naši vojaci budú od 1. novembra do 15. decembra 45 dní na území Maďarska v spolupráci s maďarskými vojakmi, poľskými vojakmi a českými vojakmi vykonávať rôzne cvičenia a pripravovať ďalších vojakov na zasahovanie proti nelegálnej migrácii," spresnil Fico.
Minister obrany Martin Glváč vysvetlil, že Maďarsko v reakcii na migračnú krízu zmenilo svoju legislatívu a cvičenie sa tak môže uskutočniť mimo vojenských priestorov. "Je to vyššia forma spolupráce a z tohto cvičenia môžu vyjsť procesy a legislatívne úlohy, ktoré v rámci EÚ môžu byť nosné," ozrejmil význam vojenskej akcie krajín V4.
Do Maďarska by mali ísť špecialisti na logistiku, vojenskí prieskumníci, odborníci na komunikačné systémy a vojaci, ktorí majú na starosti psychologické operácie (PSYOPS). K našim južným susedom by tak malo k 1. novembru odcestovať do 30 vojakov s desiatimi kusmi vojenskej techniky. Vojaci zostanú v krajine až do 15. decembra.
V Maďarsku pôsobí od 20. októbra aj 50 slovenských policajtov, ktorí spolu s príslušníkmi policajných zborov Česka a Poľska pomáhajú chrániť maďarsko-srbskú hranicu. Hliadkovať by tu mali predbežne jeden mesiac – do 20. novembra. Krajiny V4 na pomoc Maďarsku vyslali spolu 170 policajtov.
O vyslaní policajtov do Slovinska rozhodne vláda SR začiatkom budúceho týždňa
Slovensko sa pripravuje na vyslanie policajnej jednotky, ktorá bude v Slovinsku pomáhať s náporom utečencov. Definitívne by mala vláda SR o pomoci balkánskej krajine rozhodnúť začiatkom budúceho týždňa. Oznámil to dnes premiér Robert Fico.
„Vláda Slovenskej republiky má politickú vôľu schváliť jednotku slovenských policajtov na územie Slovinska,“ uviedol Fico. Vysvetlil, že v súčasnosti sa ešte dolaďujú detaily. Mandát policajtov v Slovinsku by pritom mal byť širší, než je mandát policajtov vyslaných minulý týždeň do Maďarska.
„Nemá sa dotýkať len ochrany hraníc pred nelegálnou migráciou, ale má sa týkať, a to je mimoriadne citlivé, aj ochrany verejného poriadku v Slovinsku,“ ozrejmil ministerský predseda. „To je dosť nevídané, že policajti iného štátu majú garantovať ochranu verejného poriadku v nejakom inom štáte,“ doplnil.
Policajný viceprezident Ľubomír Ábel v utorok (27.10.) informoval, že do Slovinska bude vyslaných pravdepodobne 20 policajtov. Minister vnútra Robert Kaliňák dnes toto číslo potvrdil. „Pripravujeme zhruba kontingent 20 policajtov trošku s inými parametrami ako v prípade policajtov v Maďarsku,“ vysvetlil s tým, že tentoraz bude rozhodovať pri ich výbere znalosť anglického jazyka.
Podľa Kaliňáka sa momentálne rieši otázka, či budú policajti pôsobiť v Slovinsku na základe medzivládnej dohody, alebo ako jednotka agentúry Frontex. „Je tam ešte taká senzitívna téma, že pokiaľ v prípade našich policajtov na srbsko-maďarskej hranici ide vyslovene o vonkajšiu hranicu Schengenu, v prípade Slovinska sa bavíme o hranici medzi dvoma členskými štátmi EÚ,“ opísal ďalšiu skutočnosť, ktorá sa ešte posudzuje.
Slovinsku má pomôcť celkovo 400 policajtov, čo je jeden zo 17 bodov akčného plánu prijatého v nedeľu (25.10.) na summite 11 krajín Európskej únie a Balkánu. Od minulého týždňa hliadkuje 50 slovenských policajtov aj v Maďarsku, v tomto prípade ide o iniciatívu krajín V4.
„Pravdepodobne budeme predlžovať mandát policajtov na srbsko-maďarskej hranici,“ oznámil dnes premiér Fico. Kaliňák spresnil, že je už teraz dostatok záujemcov o účasť v rotácii. Prácu slovenských policajtov v Maďarsku hodnotí po prvom týždni ich účinkovania kladne. „Majú dokonca za sebou už aj nejaké záchyty migrantov, ktorí sa snažili prekročiť túto hranicu. Myslím, že plnia svoju úlohu dôsledne aj s úspešnými zákrokmi. Takže asi to malo svoj význam, nie je to len nejaká deklarácia, ale reálna práca,“ uzavrel.