BRATISLAVA – V drvivej väčšine európskych štátov je postavenie inšpekcie ministerstva vnútra z pohľadu jej nezávislosti rovnaké alebo ešte horšie ako na Slovensku. Na dnešnom brífingu to uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.
Ministerstvo vnútra SR tvrdí, že skúmalo systém kontroly práce policajtov v 30 európskych krajinách. „Dvadsaťpäť krajín má inšpekciu podriadenú ministrovi vnútra a ministerstvu vnútra. Z 25 krajín má desať krajín inšpekciu podriadenú vyslovene Prezídiu Policajného zboru a len niekoľko krajín používa iný systém,“ uviedol Kaliňák. Medzi štáty, ktoré majú inšpekciu podriadenú pod policajný zbor, zaradil Poľsko, Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Estónsko, Grécko, Švédsko, Veľkú Britániu a Maltu.
Ku krajinám, ktoré majú podľa neho vyšší stupeň nezávislosti, teda oddeľujú inšpekciu od policajného zboru, medzi ktoré patrí aj Slovensko, zaradil Kaliňák Fínsko, Belgicko, Španielsko, Holandsko, Taliansko, Rumunsko, Čiernu Horu, Srbsko či Rakúsko. V Európe sú však aj osobitné prípady štátov, kde polícia nepatrí pod ministerstvo vnútra, ale pod iný rezort, ako napríklad Cyprus, Dánsko či Luxembursko. V Slovinsku a Chorvátsku využívajú model, kde policajti sú pod dohľadom osobitnej časti prokuratúry.
„Osobitosť Slovenska je v tom, že má nezávislé postavenie prokuratúry ako takej, čiže spomedzi všetkých týchto krajín máme najnezávislejšiu inšpekciu,“ povedal Kaliňák. Jedinou krajinou, ktorá má osobitný zbor, ktorý sa venuje takejto trestnej činnosti, je podľa Kaliňáka Česká republika. „Pokiaľ bola inšpekcia Českej republiky pod ministerstvom vnútra, ich priemer odhaľovania trestných činov bol na úrovni približne 250 ročne. Odkedy existuje samostatná inšpekcia, je tam 30-percentný pokles,“ upozornil Kaliňák.