BRATISLAVA – Na Slovensku dnes skolabovalo 110 ľudí, z toho 65 žien a 45 mužov. TASR o tom informoval Radovan Hríbik z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS). Záchranári najviac zasahovali v Prešovskom kraji, skolabovalo tam 19 ľudí. O jeden prípad menej mal Bratislavský kraj. V Banskobystrickom kraji bolo 17 kolapsov, v Trnavskom 13, Nitrianskom 12, v Trenčianskom a Žilinskom 11 a v Košickom 9.
Horúčavy trápia Slovensko už niekoľko dní, na dnes meteorológovia opäť vydali pre celé jeho územie výstrahu najvyššieho 3. stupňa pred vysokými teplotami. V nedeľu (16.8.) by takáto výstraha mala platiť už len pre Nitriansky a Prešovský kraj a časť Banskobystrického a Košického kraja. Pre zvyšok krajiny Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy zatiaľ nevydal.
Horúčavy ovplyvňujú spánok, ľudia sa viac budia
Horúčavy, ktoré už druhý týždeň sužujú Slovensko, vplývajú aj na kvalitu spánku. Ľudia sa tak môžu ráno budiť unavení a nevyspatí. „Organizmus má v takýchto podmienkach problém s ochladzovaním," hovorí Katarína Klobučníková zo Spánkového laboratória I. neurologickej kliniky LF UK a UNB Nemocnice Staré Mesto. Ideálna teplota pre zdravý spánok je 16 až 19 stupňov Celzia.
Nepohodlie spôsobené teplom sa podľa jej slov podpisuje pod opakované budenie, spánok je plytký a prerušovaný. "Narúša sa tzv. spánková architektúra, teda fyziologické zastúpenie jednotlivých spánkových štádií, ktoré sú potrebné pre regeneráciu organizmu," vysvetľuje lekárka.
Únavu tak ľudia môžu pociťovať aj počas dňa, prejavuje sa nielen zívaním a pocitom ospalých očí. „Nepriaznivé účinky tzv. spánkovej deprivácie sa môžu prejaviť aj na celkovom stave organizmu zníženou výkonnosťou, únavou, poruchami pozornosti, zabúdaním, nesústredenosťou, ale aj zvýšeným rizikom úrazov či dopravných nehôd,“ približuje Klobučníková.
Pomôcť si možno ochladzovaním organizmu. "Po večernej sprche vlažnou vodou sa netreba dosucha utrieť, odparujúca sa voda prispeje k ochladeniu. Pomôže aj ľahké nočné oblečenie, posteľná bielizeň z chladivého materiálu alebo schladenie bielizne a vetranie až nadránom, keď je vonku najchladnejšie,“ radí odborníčka zo spánkového laboratória. Počas dňa treba myslieť na nevetranie a tienenie spálne, pravidelný pitný režim a ľahšie stravovanie.