BRATISLAVA - Cena ropy za posledný polrok zažila extrémny pád o neuveriteľných 55 % a v súčasnosti sa pohybuje pod úrovňou 50 USD (44,23 eura) za barel (159 litrov).
"Pokles cien ropy je spôsobený prebytkom tejto komodity na svetových trhoch, keďže ponuka 'čierneho zlata' v posledných rokoch neustále rástla," uviedol analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.
Pre krajiny dovážajúce ropu je podľa jeho slov táto situácia pozitívna, motoristi tankujú lacnejšie, ceny ostatných energií ako zemný plyn či elektrina tiež lacnejú, firmy a domácnosti môžu utrácať viac na spotrebu. Lacná ropa je teda impulzom pre naštartovanie ich ekonomík.
V opačnej situácii sa podľa neho nachádzajú exportujúce krajiny a producenti, ktorí už rátajú straty a plánujú znižovanie svojich výdavkov. Krajiny silne závislé od príjmov z predaja ropy, ako sú Venezuela, Rusko či Irán, majú problém naplniť štátne rozpočty. Nízke príjmy tak môžu dohnať tieto krajiny do recesie a ich ešte nižší dopyt bude negatívne ovplyvňovať aj ostatné svetové ekonomiky.
Ministri členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa aj napriek tomu koncom minulého roka nedokázali dohodnúť na znížení ťažobných kapacít, ktorými by naštartovali rast cien čierneho zlata. Požadujú kolektívne rozhodnutie urobené spoločne s ostatnými krajinami ťažiacimi ropu, hlavne USA a Ruska. "A tak sme svedkami boja, z ktorého ťažia odberatelia. Nikto totiž nechce stratiť svoj podiel z trhového koláča," upozornil Badida.
Akcie ropných spoločností tiež klesajú, pretože spoločnosti sú nútené znižovať svoje prevádzkové, ale aj kapitálové výdavky. Nízke ceny ropy neprajú finančne náročnejšej produkcii z bridlíc v USA, ale ani projektom ťažby v hlbinách oceánov alebo v Arktíde. Zanedbané investície však za pár rokov môžu priniesť nemilý obrat v podobe cenového šoku.
Ľudstvu však súčasné nízke ceny ropy poskytujú priestor aj na iný zásadný obrat, a to v boji proti klimatickým zmenám. "Nenechajme si ujsť túto historickú príležitosť a urobme razantný krok k trvalo udržateľnej budúcnosti odstránením škodlivých dotácií fosílnych palív a férovým spoplatnením uhlíka," dodal Badida.
(1 EUR = 1,1305 USD)