BRATISLAVA - Obdobie okolo sviatku Všetkých svätých je vždy naplnené spomínaním na svojich najbližších, ktorí už nie sú medzi nami. Väčšina pohrebných služieb sa snaží, aby príbuzným zosnulých uľahčili ich trápenie v čo najväčšej možnej miere. Originálny spôsob našiel aj Tomáš Stríž, ktorý pomáha v rodinnej firme už od puberty.
Tomáš vo fachu nie je žiadny nováčik, preto vie, ako pozostalým uľaviť: „Ja už som štvrtá generácia, čo sa týka tejto pohrebnej služby, od 15 som vypomáhal rodičom pri chodení po mŕtvych na patologické oddelenie, na cintoríny, robil som vlastne všetko, čo k tomu patrí.“ Napriek tomu, práve novinky, ktoré ponúka, sú pre ľudí to najzaujímavejšie.
„Jedného dňa môjmu otcovi zavolal pán z Čiech, ktorý má sklársku firmu, že či by sme s ním nechceli spolupracovať v oblasti spomienkových predmetov, teda kryštálov. Tatino mi dal takú možnosť, tak som sa jej chytil a priniesli sme to na Slovensko. Vždy som rozmýšľal, ako by sa dalo ľuďom ešte pomôcť, stále som vymýšľal nové a nové veci, sledoval som trendy vo svete, najmä čo sa týkalo týchto spomienkových predmetov,“ hovorí o začiatkoch Tomáš.
Jeden skvelý nápad sa ukázal ako spúšťačom pre ďalšie: „Po tom, ako som začal pracovať s kryštálmi, tak som vymyslel aj odoberanie odtlačkov zosnulých. To je originálna pamiatka, lebo ten odtlačok sa dá preniesť do zlata alebo do striebra a pozostalí to môžu nosiť stále pri sebe. Je to akoby posledná fyzická pamiatka. Teraz nedávno som prišiel s nápadom spolupracovať s americkým maliarom Adamom Brownom, ktorý vyrába obrazy zosnulých z popola, jemu posielam popol, on mi pošle späť obraz. Trvá to zhruba štyri mesiace. Vieme do obrazu vniesť všetko, čo danú osobu vystihovalo, v poslednom obraze to boli perly.“
O tieto produkty je veľký záujem, no začiatky neboli jednoduché: „Na trhu sme s týmito produktmi asi štyri roky, Slovensko je konzervatívny krajina, takže na začiatku to bolo také... no ľudia si zvykli. Už aj tá staršia generácia si chce niečo nechať na pamiatku. Nedá sa povedať, čo je najpredávanejšie, je to skôr 50 na 50, niekomu sa páči to, inému sa páči kryštál na krku, ale dá sa spraviť aj prsteň. Z popola sa vyrobí kryštál, ktorý je zbrúsený do tvaru diamantu a vsadí sa do prsteňa. Na odtlačky mám napríklad vlastného zlatníka, ktorý mi to vyrába, odtlačky odoberám ja osobne, čiže sa nemôže stať, že by sa pomiešali s niekým iným. Veľmi mi na tom záleží, mal by som potom výčitky. Takže to nedávam našim zamestnancom, vždy do robím osobne.“
Ak by ste mali pocit, že takéto pripomínanie si blízkych musí byť drahá záležitosť, nie je to úplne pravda: „Celé je to robené pre bežného človeka, ceny sa pohybujú od 50 do 200 eur, vždy záleží od veľkosti toho kryštálu napríklad. Čo sa týka odtlačkov prstov, tam závisí od materiálu, je to od 150 do 280 eur, zozadu sa dá aj niečo vygravírovať.“
Pohrebná služba Stríž poskytuje komplexné služby, na Tomáša sa obracajú aj z opačného konca Slovenska: „Ja som si vlastne popri tejto rodinnej pohrebnej službe otvoril firmu Topa, ktorá sa zaoberá len spomienkovými predmetmi zo zosnulých. Teraz sme robili z popola horolezca, vyrobili sme také srdce z kryštálu, ktoré sme osadili do sklenej skaly, čo vystihuje to, čo miloval najviac. Pre tú rodinu to bol symbol, zvečnená pamiatka na ich milovaného zosnulého. Robíme aj spomienkové predmety zo zvieratiek, domácich miláčikov. Snažíme sa, aby ľudia mali pocit, že ten zosnulý je stále pri nich. Volajú mi aj keď sú bezradní a nevedia, čo s popolom, tak sa im snažím pomôcť.“
Tomáš založil aj kolekciu Believe ( náramky, prívesky, tričká) pre tých, ktorí si prešli zlým životným obdobím. Believe veci majú ľuďom denne pripomínať, aby verili a neprestávali veriť v dosiahnutie snov a cieľov. Denne by mali poskytovať duševnú podporu. Nie je v tom žiadne nadprirodzeno, ide skôr o nápis believe (z ang. veriť).