VYSOKÉ TATRY – Obrovské nešťastie vo Vysokých Tatrách si dnes vyžiadalo dva životy. Slovenskí turisti zomreli následkom pádov na zľadovatenom povrchu. Išlo o 36-ročnú Katarínu, ktorá bola brigádničkou a 78-ročného Františka Keleho, ktorý bol známym horolezcom, publicistom, učiteľom a cestovateľom. O nešťastí informovala Horská záchranná služba (HZS).
K tragédiám došlo počas pretekov vysokohorských nosičov pod názvom Sherpa Rallye na Chatu pod Rysmi. Turisti, ktorí zomreli, neboli priami účastníci týchto populárnych pretekov.
K prvému tragickému pádu došlo krátko popoludní pod vodopádom mimo značeného turistického chodníka nad Žabími plesami. O súčinnosť boli požiadaní leteckí záchranári. Na palubu vrtuľníka nastúpil v Starom Smokovci záchranár HZS a spoločne leteli do Mengusovskej doliny. "Lekár a záchranár HZS sa po prílete snažili oživovať 36-ročnú Slovenku, žiaľ bezvýsledne," informovala HZS.
Počas oživovania Kataríny dostali informáciu o ďalšom páde na zľadovatenom povrchu. Asi 800 metrov vyššie spadol 78-ročný František Kele. Rovnako mal vážne poranenia hlavy. "Posádka vrtuľníka s lekárom preto bola v krátkom čase aj pri tomto zranenom. Žiaľ, aj napriek obrovskej snahe prítomných, lekárov a záchranárov sa ho nepodarilo zachrániť,“ uviedla HZS na svojej webstránke. Posádka vrtuľníka postupne v spolupráci s horskými záchranármi transportovala telá nebohých na popradské letisko, kde ich prevzal obhliadajúci lekár a príslušníci polície.
Smrť si ho zobrala na najobľúbenejšom mieste
Známy slovenský horolezec František Kele absolvoval počas svojho života vyše 550 výstupov v Tatrách, z toho 50 prvovýstupov. Patril k najaktívnejší slovenským cestovateľom 20. storočia. Počas troch ciest okolo sveta navštívil všetky kontinenty, vrátane Oceánie a Arktídy.
Od svojich 15 rokov bol najmladší horský vodca v histórii Tatranskej horskej služby, absolvoval viaceré cesty okolo sveta. Bol účastníkom mnohých zahraničných expedícií - Ahaggar 1973, Hindúkuš 1974, Kilimandžáro 1977, Patagónia 1982 i ďalších. V roku 1993 viedol 1. slovenskú severopolárnu expedíciu - Arktický kvet. Bol pedagógom, cestovateľom, geografom, publicistom a horolezcom.