Nedeľa24. november 2024, meniny má Emília, zajtra Katarína

Pozor lavína! Ako sa zachovať?

Ak ste boli svedkom padajúcej lavíny, urýchlene kontaktujte Horskú službu na tel. čísle 18 300. Zobraziť galériu (3)
Ak ste boli svedkom padajúcej lavíny, urýchlene kontaktujte Horskú službu na tel. čísle 18 300.

Konečne sneh! Aj vy radi lyžujete alebo chodíte na výlety do hôr? Buďte však nanajvýš opatrní. Snehová prikrývka poskytuje nielen radosť z pohybu, ale často aj zabíja. Preto je dôležité, aby ste nepreceňovali svoje sily a nevydávali sa do terénov, ktoré nepoznáte. Nový Čas má pre vás zopár rád, ako sa lavíne vyhnúť, a ako sa zachovať, keď vás zasiahne.

Ak sa chystáte do hôr, mali by ste dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Okrem povinnej výbavy, ku ktorej patria lavínová lopatka, lekárnička a mobilný telefón, by ste sa mali informovať, v ktorých úsekoch sa lavíny najčastejšie spúšťajú. Tieto terény radšej vynechajte. Nikdy sa na výlet nevyberajte sami, pretože riskujete, že ak sa niečo stane, nebude vám mať kto pomôcť. Určite nepreceňujte svoje schopnosti, a preto požiadajte skúseného horského vodcu, ktorý vie, ako sa v prípade lavínového nebezpečenstva správať, aby šiel s vami.

Ako sa zachovať


V prípade, že vás lavína zastihne na lyžiach, snažte sa čo najskôr lyžovať smerom von. Ak už vidíte, že je vo vašej tesnej blízkosti pred zasiahnutím, zbavte sa všetkých predmetov, ktoré máte na sebe. Odopnite si lyže, odhoďte palice a batoh. V prúde lavíny sa snažte bojovať - skáčte, plávajte a pokúste sa zachytiť o vyčnievajúce predmety. Ešte počas strhnutia sa snažte dostať na jej okraj a von z prúdu. Po zastavení totiž dochádza k veľkému ubitiu a stvrdnutiu nánosu. Mnoho pokusov o svojpomocné vyslobodenie je väčšinou neúspešné. Ak sa vám nepodarilo dostať na povrch, zaujmite boxerský postoj a urobte si čo najväčší priestor pred ústami na dýchanie. Po zastavení lavíny skúste pohnúť končatinami. V prípade, že sa vám to nepodarí, zachovajte rozvahu, šetrite si sily a vzduch. Kričať o pomoc začnite až v tej chvíli, keď počujete zvuky záchranárov.

Pred vstupom do terénu


- oblečte sa teplo, najlepšie do niekoľkých tenších vrstiev, chráňte si ústa a nos maskou, šatkou, golierom...
- najlepšie urobíte, ak sa vyberiete členitými svahmi s terasami, medzi skupinky stromov či vyčnievajúcich skál
- vyhýbajte sa žľabom a svahom so súvislou snehovou pokrývkou
- nepoužívajte bezpečnostné remienky na lyže, bedrové popruhy na batohy, pútka na paliciach na ruky, lyžiarske viazanie by malo byť nastavené na strednú hodnotu vypínacej sily

Pozor lavína! Ako sa
Zobraziť galériu (3)

Príčiny smrti v lavíne


75 % zadusenie
10 % podchladenie
10 % mechanické zranenia
5 % iné

Ako postupovať pri záchrane


1. Takmer každá osoba zasypaná lavínou býva podchladená. Pri jej vyťahovaní je preto potrebné dávať pozor, aby sa nerozhýbali končatiny.
2. Dbajte na všetky zásady prvej pomoci pri podchladení, hlavne chráňte telesné jadro pred ďalšou stratou tepla.
3. Čo najrýchlejšie zavolajte záchranárov.
4. K zraneniam v lavíne dochádza najčastejšie nárazom na prekážky prúdu (stromy, skalné bloky) a pohybom jednotlivých blokov snehu v prúde (zvlášť nebezpečné pri nevypnutí lyžiarskeho viazania).

Pozor lavína! Ako sa
Zobraziť galériu (3)

Recco systém pomôže


Rýchlejšie vás pod lavínou nájdu, ak sa vyzbrojíte tzv. recco záchranným systémom. Ten má podobu malého pliešku, ktorý je všitý do niektorej z častí lyžiarskeho odevu, najčastejšie však v bunde alebo lyžiarkach. Pomocou špeciálneho sonaru vás záchranári dokážu zamerať na 30 metrov, nesmie sa však vo vašej alebo ich blízkosti nachádzať nijaký rušivý signál (napr. vysielačka). Podľa Jozefa Janigu, šéfa Horskej záchrannej služby, sa tento systém používa prevažne v alpských krajinách, u nás je takéto vyhľadávanie zatiaľ zriedkavé.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu