BRATISLAVA - Napriek tomu, že sa v takomto období pred sto rokmi už pomaly schyľovalo k prvej svetovej vojne, v tlači vydávanej po slovensky sú o znepokojení verejnosti iba drobné zmienky. Noviny sa stále venujú dôležitým udalostiam z domova aj zo sveta, ale nezabúdajú ani na rôzne chýry, kriminálne prípady či zvláštne udalosti, ktoré boli ich neoddeliteľnou súčasťou. Treba totiž povedať, že ani v minulosti nebol čitateľ o nič menej zvedavý ako dnes a aj vtedy ľudia milovali senzácie a rôzne pikantérie. Nedá sa síce hovoriť ešte o bulvári, ale jemné náznaky by sa rozhodne našli. Určité opisy sú totiž naozaj vyšperkované.
Čo sa dialo na kráľovských dvoroch bolo od nepamäti bohatým zdrojom rôznych špekulácií a šuškánd, takže sa niet čo diviť, že aj v novinách sa sem-tam objavovali rôzne správy o panovníkoch, ktoré tak celkom nesúviseli s politickým či spoločenským dianím. Udalosťou bolo napríklad aj také prechladnutie, ktoré utrpel "náš" kráľ onoho času na zahraničnej návšteve a noviny každý deň prinášali vývoj jeho zdravotného stavu. Treba však dodať, že za tie roky sa toho veľa nezmenilo a médiá aj dnes pozorne sledujú napríklad, ako sa darí zranenej nohe nášho premiéra. Rozdiel je však v ponúkaných detailoch.
Pospolitý ľud si však určite s radosťou zgustol aj na rôznych súdnych sporoch či bitkách, ktoré veruže mali niekedy naozaj kuriózny dôvod alebo priebeh. A prípady s nečakaným koncom sa nediali iba v cudzine, ale aj u nás. To, čo sa prihodilo dievčine v Trnave, by aj dnes určite zapĺňalo palcovými titulkami slovenské noviny.
O tom, že smrť nechodí po horách, ale po ľuďoch, sa vie už dávno. Aj pred sto rokmi tlač pravidelne informovala o tragických udalostiach. A ako v predchádzajúcich prípadoch, aj tento raz boli niektoré z nich naozaj bizarné. Spôsobiť niekomu úmrtie na svadbe podpálením falošnej brady, by aj v súčasnosti vyvolalo veľký záujem medzi čitateľmi. Dobová podoba jazyka však tomu dodáva ešte írečitejší ráz.
A aby ste si nemysleli, že v minulosti nemali novinári svoj vlastný názor a išlo iba o vecné a stručné informácie, treba sa nechať vyviesť z omylu. Aj kedysi si dovolili všelijakú kritiku, a to aj na adresu vrchnosti. Prípadne sa proti osočovaniu bránili rovnako tvrdo, ako aj dnes.
A na záver ešte dve zaujímavosti. O uplatňovaní telesného trestu v školách a najbohatších mestách v Uhorsku. Ako sa zdá, Prešporok (Bratislava) na tom nebol najhoršie.
Výňatky zo slovacikálnych novín sme získali vďaka projektu Slovenskej národnej knižnice, ktorá na internete pravidelne zverejňuje ich digitálnu podobu. Pochádzajú zo Slovenského denníka, Slovenských ľudových novín, Slovenských novín, Slovenského týždenníka a Národného hlásnika z obdobia od 28. apríla do 3. mája 1914.